Efes Brewmaster Series

In Bira by Keyif Adamı11 Comments

Efes Pilsen uzun zamandır koruduğu sessizliği bozdu ve üç yeni birayla karşımıza çıktı. Üç farklı bira ustasının elinden çıkan White, Red ve Amber Ale biralarını en sonunda deneme ve yazma şansı buldum. Biralar marketlere yavaş yavaş gelmeye başladı. Satış fiyatı olarak ise 8 TL’lik bir fiyatla karşı karşıyayız.

Efes Brewmaster Series

Efes White Ale

Tadıma %5.0 alkole sahip Efes White Ale ile başladım. Belçika buğday birası tipindeki bu birayı Hoegaarden ve Blanche de Namur isimli biralardan hatırlayabilirsiniz. Burunda oldukça memnun edici olduğunu söyleyebilirim. Muz, vanilya ve tahıl aromaları başarılı bir performans çiziyor. Damakta ise orta-düşük gövdeli, hafif baharatlı, bol buğdaylı bir karakter var. Karbonizasyonun biraz daha yüksek olabileceğini düşünenlerdenim. Damak sonlara doğru narenciye ile kaplanıyor. Bitişi ise kuru. Ferahlatıcı bir bira olduğu için bir tane daha içmek isteyebilirsiniz. Ancak kısa bitiş çok memnun edici değil.

Efes White Ale

Efes Amber Ale

İkinci bira ise Amber Ale. Bu tip biraların en çok bilinen örneği Gara Guzu Amber Ale. Efes reçetede Amerikan amber ale tipi biraları örnek aldığını belirtmiş. Berrak özelliğe sahip bir koyu kehribar rengine sahip. Burunda çok hafif bir tropik meyve kokusu var. Bunun yanında kavrulmuş malt ve karamel aromaları bulunuyor. Damakta ise orta gövdede, ekşimsi ve mineralimsi bir bitter özellik taşıyor.  Damaktaki kalıcılığı White Ale’den daha yüksek. Bitişi orta-uzun ve meyan kökü izleri taşıyor. Beklediğim şerbetçiotu ve fındık aromalarını bulamamanın üzüntüsü içindeyim.

Efes Amber Ale

Efes Red Ale

Red Ale ise bir İrlanda red ale stili bira. %5.2 alkole sahip Red Ale karamelize olmuş maltlarla üretiliyor. Burunda hafif şerbetçiotu, karamel ve koyu maltlar bulunmakta. Damakta üçlü içinde en yüksek gövdeye sahip. Amber Ale’de de bulunan mineralimsi ekşi özellik bu birada da devam ediyor ancak alttan alta tatlı meyve nüansları geliyor ve oldukça hoş. Bitişi Amber’dan daha kısa ve tatlı.

Efes Red Ale

Genel olarak konuşmak gerekirse Efes Pilsen’in tabularını kırıp ale tipi bira yapması harika bir gelişme. Ancak üç birada da Hefe Weizen(buğday birası) mayası kullanması çok kabul edilebilir bir durum değil. Bu sebeple White Ale biraz daha standartlar içinde kalıyor ancak Red Ale ve Amber Ale’in kesinlikle gelişmesi lazım. Brewmaster Series isimli bir seride bira ustalarının sadece imzalarının olması, isimlerinin açıklanmaması da ilginç karşılanan bir durum.

Ancak hiçbir ale denemesi süper başlamadı. Her ale tipi bira gelişmeye açık ve güncellenebilir. Bu yüzden sabırsızlıkla Efes’ten yeni biralar bekliyoruz.

Efes Brewmaster Series

Comments

 1. 33’lük birayı markette 8 TL fiyatla satışa sunmuşlar, ayıp gerçekten. Efes memleketi soymaya doyamadı!
  Yüzde 30 faaliyet kârı elde ediyor hemen her sene, oysa dünya ortalaması yüzde 12-15. Tekel gücünü tüketicilerin aleyhine kullanıyor.
  Efes’in yapacağı ale’dan da hayır gelmeyeceğine eminim. İlle ale türü bir şey yapacaklarsa Sierra Nevada’nın IPA’sını ithal etsinler, verdiğimiz paraya değsin.

  1. Author

   Sanırım benim aldığım fiyat marketin başka yerden ürünü almasına bağlı olarak biraz yüksek. Efes marketlere dağıtım yapınca daha düşük bir fiyat olacağı (6TL) civarı söyleniyor. Keşke Sierra Nevada gelebilse ama zor iş

 2. Hangi marketlerde bulunuyor? Anadolu yakasında girdiğim birkaç Carrefour, Migros ve Macrocenter’da göremedim.

 3. Efesin eskiden ürettiği gusta isimli buğday birasından hiç bir farkı yok white ale in. Aynı ürünü ismini değiştirip sunmuşlar

  1. Author

   Aslında algılanabilir bir fark var. Gusto daha yoğun, tok ve tahılımsı bir biraydı. White Ale’de benzer aromalar alınsa da daha ferah içimli olduğunu söylemek lazım.

 4. Kilkenny ve Mupryh`s gibi tatlardan en sevdiklerimden olan Red Ale.Sonunda ülkeye de gelmesi sevindirici.Eğer fiyat da uygun olursa;neyin fiyatı olması gerektiği kadar,düzenli içici olurum.Zaten şarapla da yatak ayırdıktan sonra ne kadardır diğerleriyle beraberim.

  P.S.Bence birayi Keltler yapmalı Anglo Saxsonlar değil.

 5. Migros’lara gelmiş. Bursa Nilüfer 3M Migros’tan 5.95e aldım her birinden 2şer adet. Bugün red ale denedim. Renk süper, burunda ve ilk yudumda en sevdiğim biralardan olan Fuller’s ESB umudu ile başlayıp çok zayıf bir şekilde bitti. 🙁 Ama Türk biracılığı için büyük gelişme yine de. Yıllar önce yurtdışında ilk Kilkenny’s içtiğimde “Bu ne be?” demiştim. Efes de bence o riski henüz alamadı ve yavaş yavaş alıştırmak istiyor.
  Yarın da White Ale deneyeceğim. ama bu sefer bir Weihenstaphaner umudu taşımadan nötr yaklaşmak lazım 😉

 6. Edirne migrasta 5.95 tl ye aldım. Üçünüde denedim.Türlerinin diğer örnekleriyle kıyaslayacak düzeyde değilim fakat türkiyede satılan standart efes ve tborg lardan farklı tat aldım. Üçüde hoşuma gitti benim.5-5.50 TL YE efes malt yerine 5.95 tl ye bunlar tercihim olur.

 7. Malesef, efes brewmaster serisi üretimi talep yetersizliğinden dolayı bitti. Yazık oldu.

Yorum yazın