DUVEL – Belçikalı Efsane Türkiye’de :)

In Bira by Keyif Adamı1 Comment

Ülkemizdeki Belçikalı biraların en önemli temsilcilerinden Duvel. Türkiye’de butik bira savaşının öncülerinden biri oldu son yıllarda. Tuborg’un Leffe ile yaptığı hamleye karşı cevap Efes Pilsen’den geldi. Belki de bira konusunda bize uzun bir süredir şaka yapan firmaların son zamanlarda yaptığı en doğru hamleler oldu bu biraları ithal etmek.

Duvel, 1871’de kurulan Moortgat Brewery’nin önde gelen birası olarak üretiliyor.  Brabantina, Antwerp ve Ghent dialektlerinde “Şeytan” anlamına gelmektedir.

‘Şeytan’ın hikayesi 1900’lerin başına dayanıyor. Moortgat ailesi İngiliz Ale birasını model alarak yeni bir bira üretmek istiyor ve adaya maya denemeye gidip geliyorlar. En sonunda karar verdikleri mayayı yıllarca tarifleri değiştirerek kullanıyorlar ve 1. Dünya Savaşı’nın anısına Victory Ale ismini veriyorlar. 1923’te bir tadım seansı sırasında yerel bir ayakkabıcı olan Van De Wouwer biranın aromasından etkilenerek “This is a real Devil!” (Bu gerçek bir şeytan!) diyor ve şeytanın macerası orada başlıyor.

İlk önce Hollanda sonra Avrupa derken hızla yayılmaya başlıyor. 1960’ta ise ilk lale şeklindeki bira bardağı olan Duvel bardağı çıkıyor. Bu bardak biradan daha yüksek zevk almayı sağlıyor. %8.5 alkol oranlı bir biranın aromasını ve harika rengini bir arada mükemmel bir şekilde sunuyor. Duvel bardağının alt kısmında “D” harfi nokta nokta işlenmiş bir şekilde bulunmaktadır. Bu harf bardakta göreceğiniz Tornado etkisini yaratmakta. Aşağıdaki resimdeki gibi olmasa da gaz partikülleri yavaş yavaş “D” harfinden kaynaklanmakta ve yüzeye doğru çıkmakta.

TADIM NOTLARI

Koku: Belçika kokusu olarak adlandırdığımız maya ağırlıklı aroma hemen hissedilmekte. Elma, armut ve meyvemsi aromalar hakim.
Damak: Gövdeli, şerbetçiotlarının etkisi keskin. Narenciye, bisküvit tatlarını hafiften muz ve elma tatları takip etmekte.
Bitiş: Uzun, karbonizasyonu yüksek ve ferahlatıcı, maya hala gücünde.

Servisi

Bu serviste özel bir şekilde yapılmakta. İnternet sitesinde göreceğiniz video ve tanımlamalarda da görüldüğü üzere şişe kesinlikle bardağa dokunmamalı bardağın yarısına kadar 45 derecelik eğim korunmalı yarısından sonra şişe ve bardak arasındaki mesafe arttırılarak köpük oluşturulmalıdır.

En önemli nokta ise şişenin son 1 cm kala indirilmesi gerektiği. O bölümde maya birikecektir. Biraz daha bitter-acımsı bir tat isterseniz son kalan 1cm’lik bölümü de arada ekleyebilirsiniz.

DUVEL TRIPEL HOP

Duvel’in bu çeşidi ise %9.5 alkol içermekle beraber klasikten sonraki en ünlü çeşittir. Klasik Duvel’den farkı ise normalde Duvel içeriğinde bulunan iki şerbetçiotunun yanına her yıl değişen farklı bir şerbetçiotunun eklenmesidir. Etiketindeki şerbetçiotu görseli bunu ifade ediyor. 2015 Duvel Triple Hop’u Belçika Gezisi yazımda yazmıştım.

 

Comments

  1. Gayet güzel bir yazı. Bunun 70’liğini alıp yemek masasına koymak ayrı hoşuma gidiyor.

Yorum yazın