Drinks International Yıllık Bar Raporu – Viski

In Uncategorized by Keyif AdamıLeave a Comment

Drinks International 1972’de içki dünyası, yüksek alkollü içkiler, bira ve şarap dünyası hakkında saygı duyulan bir dergi olarak kuruldu. Bugün itibariyle dünyanın içki dünyası konusunda en iyi haber kaynağı olmanın yanı sıra bir ‘trendsetter’ özelliğine sahip yarışmaları ve derecelendirmeleri ile büyük önem taşımakta. International Spirit Challenge bu yarışmalardan biri. Her yıl binlerce kişinin merakla beklediği ‘Dünyanın En İyi 50 Barı’ listesi de Drinks International tarafından açıklanan önemli bir liste olma özelliğini koruyor. Bu listeye Amerikan viskileri de eklenecek ve yazı kendini güncelleyecek.

Drinks International

Drinks International birkaç yıldır da dünyadaki içki trendlerini takip ediyor, yukarıda bahsettiğim en iyi barlar listesinden yüzlerce barda çalışan barmenlere danışarak bir liste hazırlıyor ve yılın en çok satılan ve en ‘trendy’ içkilerini belirliyor. Yıllık bar raporunun viski ayağı ise son günlerde açıklandı. Karşınızde İskoç viskileri ve dünya viskileri üzerinde yapılan çalışmanın sonuçları.

Metodoloji

Yukarıda bahsettiğim yüzlerce barmene ulaşmak için Dünyanın En İyi 50 Barı listesi için oluşturulan 250 barlık listeden en az 100’ünü ziyaret eden yetkililer bu barların barmenlerine en çok sattığı üç viskiyi sıralamalarını istiyor. Barmenlere aynı zamanda büyük hacimlerde satılmayan fakat müşterilerin en çok ilgisini çeken markalar da soruluyor ve aynı şekilde 3 viski isteniyor. Listeler gizli tutulduğu için barmenlerin objektif davranması bekleniyor ve genellikle de durum bu şekilde oluyor. Bu yıl 108 barın barmenlerine bu sorular soruldu.

Peki ya coğrafya? Farklı coğrafyadaki insanların farklı viski tercihleri oluyor.  Bazı ülkeler hafif viskileri daha çok tüketirken diğerleri ağır single maltları tüketmekten hoşlanıyor. İşte listedeki barların da dağılımı göz önüne alınarak 108 bar aşağıdaki infografikte belirtilen şekilde dağıtılmış.

Methodology

İskoç Viskileri

En İyi Satanlar

İskoç viskilerinin En İyi Satanlar sıralamasıyla başlıyoruz. Beklenildiği üzere bu 108 barda Johnnie Walker birinciliğini korumaya devam ediyor. Listede dikkat çeken şeylerden biri harmanların düşüşe geçip single maltların yükselişi. Harman viskiler 4 yıl önce bu listede 7’ye 3 şeklinde bir üstünlüğe sahipken, bu yıl 3 harman viski 7 tane de single malt viski bu listeyi oluşturdu ve dört yıl öncesinin tam tersi bir liste ortaya çıktı. Bir başka dikkat çeken şeyde listede turba ve isin öne çıktığı dört farklı viski olması. Bu viskilerden Laphroaig ikinci sırayı alırken, Lagavulin, Ardbeg ve Highland Park da kendine ilk 10 içinde yer buldu.

Best Selling Scotch Whisky

En Trendy Viskiler

‘Trendy’ yani yükselişte olan markalarda birincliği bu yılda Monkey Shoulder isimli malt harmanı viski aldı. Bu listede en büyük ilgiyi de sanıyorum viski üzerindeki yenilikçi fikirleri ve şeffaf yapısıyla ünlü Compass Box aldı. İdari kadrosunda bir Türk’ün de bulunduğu Compass Box önümüzdeki yıllarda ismini daha çok duyuracak. Talisker’in bu listeye eklenmesiyle ilk bölümde bahsettiğimiz is ve turba ağırlıklı viskilerin sayısı listenin yarısı etmiş durumda. Compass Box’ın da bazı viskilerinde bu maltları kullanması aslında bu profildeki viskileri ne kadar tercih ettiğimizi gösterir nitelikte. The Macallan iki listede de uzun süredir koruduğu adının etkisini sürdürüyor. Bu yıl sıklıkla adını duyduğumuz Rare Cask bu listede etkisini göstermiş gibi.

Top Trending Whisky Brands

Dünya Viskileri (İrlanda&Japonya)

En İyi Satanlar

Bu kategoride öne çıkan viskilerin İrlanda ve Japonya’dan olduğunu söylemek mümkün. En İyi Satan dünya viskileri sıralamasında ilk 10’da altı İrlanda viskisi görmek şaşırtıcı oldu. Bu sıralamada daha çok Jameson’ın ağırlığını görmeye alışmıştık. Bu yıl ise Bushmills, Tullamore DEW, Teeling, Connemara, Redbreast gibi İrlandalılar da listeye girdi.

Japonya’dan Nikka ise listeyi sürklase ederek birinci sıraya oturdu. Popülerleşen Japon viskileri arasında yaş ibaresi belirtilmeyen harmanların öne çıktığını belirten barmenler, fiyatlarının da uygunluğu sebebiyle Nikka’nın en çok satanlar listesinin zirvesinde olduğunu ekliyorlar. Ülkemize de gelen Hibiki ve Hakushu‘nunda listede olduğunu ve son olarak cep yakan ama damak sevindiren Yamazaki‘nin üst sıralara oynadığını görmek mümkün.

Best Selling World Whiskies

En Trendy Viskiler

Yükselişteki viskilerde de Nikka birinciliği kaptırmamış. Yamazaki ise Jameson’ın üstüne çıkarak ikinci sırayı almış. İlk listeden farklı olarak Kavalan üst sıralara göz dikmiş. Listenin sonundan giriş yapan bir İrlandalı ise Green Spot. Şaşırtan sonuçlardan biri olan Green Spot sanırım gelecek yıl biraz daha üst sıralara oynayacak.

Top Trending World Whisky Brands

Paylaşmak İstiyorum!

Yorum yazın