ROOK & VUUR – ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ

In Bira by Keyif AdamıLeave a Comment

Bira Sevdası ile Bira Tadım Geceleri’nde tattığımız ve benim sonra Brüksel gezisinde de tattığım çok çok garip bir birayı tanıtacağım size. Birayı Danimarka’da barmenlik yaptığım dönemde yanımda getirmiş ve bu tadıma kadar saklamıştım. Ateş ve Duman anlamına gelen Rook & Vuur isimli bu biradan beklentimiz vardı ancak beklentimiz bu kadar farklı olacağı yönde değildi.

Neler olacağından habersiz bir şekilde ilk yudumlarımızı aldıktan sonra aldığımız tadın kendine özgü bir tat olduğunu anlamak zor değildi. İlk tepkimiz, acı bir biraya bu kadar yakışabilir demek oldu.

De Molen hem bir restoran, hem bir bira üretimhanesi hem de dükkan olarak çalışmakta. Molen’in değirmen anlamına geldiğini söylememiz hiç şaşırtmaz heralde.

1697’de inşa edilen De Arkduif adlı değirmenin bulunduğu noktada yer alan fabrika an itibariyle bir çok başarılı birayı üretmekte ve sunmakta. An itibariyle kendine ait 33 çeşit biraları bulunmakla beraber dükkanlarında bir çok üreticiden bira bulundurmaktalar. Butik bira konseptinde biraz uç noktada ve temalı biralar yapmayı seviyorlar diyebilirim. Ayrıca biralarının kendilerine özgü etiketlerini de beğenmemek çok zor.
De Molen – Facebook
De Molen – Twitter

Rook & Vuur adlı biraya gelecek olursak, bardaktan yayılırcasına isli ve çikolatalı bir koku yaymakta etrafa. İki parmak kalınlığında mocha renkte kremaya yakın kıvamda bir köpük oluşturdu bardakta. La Trappe kadehinde de  şarap kadehinde de aynı performansı gösteriyor.

Bodegraven bölgesinde yapılan bu bira bir Smoked Ale. 10 derecede saklanması ve güneş ışığını pek görmemesi lazım. Chili pepper kullanıldığını gördüğüm ilk bira. bunun dışında viski arpaları, buğday da kullanılmakta.

Rafta 4 yıl bekleme ömrü olan biranın alkol seviyesi ise %8.2. İlk tadı çok kompleks detaylar içermekte. Ağaçsı karakterlerin yanı sıra acı biber(chili) verdiği tat adeta bir yumruk etkisi yaratıyor. Malt kalitesi, bira biraz daha ısındıkça kendini gösteriyor. Bana sorarsanız kadehin ortalarında bira optimum tadına ulaşmakta. Karbonizasyonu üst seviyede. İçerken bunu hissedebiliyorsunuz. İçinde viski maltlarının kullanıldığını anlayacaklar çıkacaktır elbet.

Burunda çikolata ve tütün aromalarının yanısıra kahve ve meyan kökü aromaları var. Damakta acılık ön planda. Dokusu kremamsı ve gövdeli. Bitişte de oldukça kalıcı bir is karakteri bulunmakta.

Bulabilirseniz içmenizi tavsiye ederim. Bizim görüşümüze göre tadındaki farklılıktan dolayı devamlı içilebilecek bir bira değil. Ancak ayda bir tane uygun bir miktar olacaktır.

Ratebeer – 93 overall

Beeradvocate – 81

İLGİNÇ BİRA !!

Yorum yazın