Crown Royal Northern Harvest Rye – Yılın En İyi Viskisi

In Viski, Tadım by Keyif Adamı2 Comments

Her yıl olduğu gibi viski eleştirmeni Jim Murray, Jim Murray’s Whisky Bible isimli kitabını çıkarmadan önce büyük bir beklenti oluşur. Bu yıl oluşan beklenti ise büyük bir sürprizle sonuçlandı. Bir Kanada viskisini ‘Yılın En İyi Viskisi’ olarak seçmişti Murray. Crown Royal Northern Harvest Rye isimli viski 97.5 puanla viski dünyasında bir şok dalgasına yol açtı. İlk beşte hiçbir İskoç viskisinin bulunmaması da tartışmaları öyle bir noktaya götürdü ki, Murray’nin banka hesapları bile konunun içine girmişti. Listeyi ayrıntılı olarak ‘2016 Yılının En İyi Viskileri’ yazımda yazmıştım.

Doğal olarak bu viski saatler içerisinde internetteki stoğunu tüketti ve marketlerde az uz bulunmaya başladı. Bulma umudumu kaybetmişken Twitter’daki değerli takipçilerimden biri Amerika gezisinden dönüşte bu viskiyi aldığını ve beraber denemek istediğini belirtti. Bu cömert teklife hayır diyebilecek biri olduğunu sanmıyorum.

Crown Royal 1939’da Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth’in Kanada ziyaretlerini onurlandırmak üzere yaratılmış. 50’ye yakın viskinin harmanı olarak başlayan Crown Royal bu hikayesini de “Devrim Arabaları” filmini hatırlatır bir şekilde bir videoda göstermiş.

Crown Royal’ın klasik ekspresyonunu birçok defa tatma fırsatı bulmuştum. Kokteyllerde özellikle kullanmayı sevdiğim bir çavdar harmanıdır. Son dönemlerde artan daha gurmesel viski deneylerine Andrew MacKay de bu viski ile katıldı. %90’ı çavdar %10’u ise mısır ve maltanmış arpadan oluşan Northern Harvest Rye %45 alkol seviyesinde ve fiyatı da 30 Dolar civarında.

Peki bu viski tattığım en güzel viski mi? Jim Murray eşsiz bir viski mi yakaladı yoksa abartılı bir puan mı vermiş? Kanada firmasında hisseleri olduğunu söyleyenler de az değil. Şu gerçek ki bu tartışma aylar boyu devam edecek.

Klasik Crown Royal şişesinde sunulan bu viski açık kehribar renginde. Dokusu fazla yoğun değil ama bardakta izler bıraktığını söyleyebilirim.

Burunda oldukça tatlı bir koku ile başlıyor Northern Harvest serüveni. Kayısı, pişmiş armut, yeşil taze nane, erik, tahılımsı kokulara sahip zengin bir seçki sunuyor. Oldukça parfümümsü, arada floral esintiler var. Çavdar viskisinin klasik baharatlı karakteri de arka fonda hissediliyor. Su ekleyince parfümümsü karakter biraz kapanıp yerini meyve ve baharata bırakıyor.

Damakta vanilya ve meşe ile başlayan deneyim portakal, tarçın, tatlı çiçek kokuları ile başlayıp arka damakta karabiber, karanfilli ekmeğe dönüşüyor. Su ekleyince baharat iyice öne çıkıyor. Bitişi ise oldukça keyifli. Orta uzunlukta olarak nitelendirebileceğim bitişte tarçın, meşe, çavdar, tereyağ notaları bulunmakta. Sıcak ve keyifli.

Genel olarak içtiğim klasik Crown Royal ekspresyonundan çok çok daha kalitelii aroma ve lezzet anlamında katmanlara sahip bir viski olmuş. Dokusu ve gövdesi düşündüğüm kalınlıkta değil ancak içimi oldukça keyifli ve rahat. Bu fiyata böyle bir viski Türkiye’de satılıyor olsaydı vitrinimde sürekli bulundururdum. Meyve aromaları, baharat notaları ve çiçeksilik oldukça güzel dengelenmiş.

Peki ‘Yılın En İyi Viskisi’ olabilir mi? Bence hayır. İçtiğim en güzel çavdar viskilerinden biri diyebilirim ancak en iyi viski demem çok iddialı olur. Yine de Crown Royal için şahane bir viski olmuş diyebilirim. Tavsiyem bu viskiyi bulursanız sek içmeniz. Buz ve su bu viskiyi özel yapan aromaları genellikle kapatmakta.

YILIN EN İYİSİ ŞEREFİNE !!

Comments

  1. This last line hits hardest when you taste the Northern Harvest Rye yourself. It s no doubt a fantastic rye, but it s also a conservative one. It doesn t try to be anything but a pure expression of the grain, a benchmark for what rye should be, and a re-establishment of Canada as a contender in the spirit they are most known for.

Yorum yazın