Compass Box The Lost Blend

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Mortlach 18

Ülke – Bölge: İskoçya
Damıtımevi: Clynelish, Allt-A-Bhainne, Caol Ila
Tür:  Blended Malt
Yaş: NAS
Fıçı: Amerikan Meşesi & Belirtilmeyen
Alkol: %46.0

Burun: Zeytin, elma, narenciye, malt notalarını burunda gösteren viski bunların üstünde harika bir floral karaktere sahip. En altta yatan ince turba notaları da harika bir boşluk doldurmuş.
Damak: Meyve, narenciye, baharat, karamelize notalar ve şekerleme birlikte harika. Biraz daha gövdeli olsa sanırım çok daha farklı bir noktada olabilirdi.
Bitiş: Uzun, meşe ve narenciyenin etkisi altında tatlı bir bitişi ve son noktada ufak bir turba dokunuşu var.

İzmir ziyaretlerimden birinde sevgili Volkan Bey bu viskiyle çıkageldi. Zaten merak ettiğim şişeyi açıp ilk yudumu alınca. “Evet, yılın en iyilerinden olmaya aday!” demiştim.

The Lost Blend ismini O. Henry’nin 1907’de yazdığı bir hikayeden alıyor. Hikayede New York’ta bar sahibi iki arkadaşın farklı içkileri harmanlayarak doğa üstü güçleri olan bir içki üretmeye çalışıyorlar. The Lost Blend aynı zamanda Compass Box’ın 2001 yılında çıkardığı Eleuthera malt harmanını onurlandıran bir viski. Compass Box 2004 yılından itibaren bu viskide kullandığı 15 yaşında yeniden yakılmış fıçılarda olgunlaşan Clynelish maltını bulamayınca üretimi sonlandırmış.

The Lost Blend’in içindeki viskileri ve oranlarını tahmin edenler var. %70.8 Clynelish, %22 Caol Ila ve %7.2 Allt-A-Bhainne içerdiği çoğu kişi tarafından kabul edilen miktarlar. Yeniden yakılan, yeni dolum ve ikinci dolum Hogshead fıçılarda olgunlaşan viskiler bu maltı harmanını oluşturuyorlar.

Eğer viski biraz daha kompleks ve dolgun bir yapı gösterseydi ciddi anlamda hayatımın en iyileri arasına girebilirdi. Ancak John Glazer inanılmaz bir iş çıkarmış ve aldığınız her yudumda daha çok zevk alıyorsunuz. 65 £ gibi bir fiyata sahip bu viskiyi bir kere denemeniz gerek.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Yorum yazın