Cold Brew Martini

In Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Kahve, günümün vazgeçilmez parçalarından biri. Kokteyl yapmayı sevdiğim de bir gerçek. İki zevki birleştirirken espresso martini sıklıkla rastlanan bir versiyon. Ben formülle biraz oynadım ve “Cold Brew Martini”yi yarattım.

Espressoyu hızla soğutunca oluşan ekşimsi tat benim çok hoşuma gitmiyor. Bu sebeple daha yoğun ve dolgun bir kahve türü tercih edip İstanbul’daki en beğendiğim kahvecilerden biri olan MOC Nişantaşı’na gidip birkaç şişe Cold Brew aldım ve evin yolunu tuttum. Akşamki misafirlerimin arasında kahve tutkunu olan sevgili Cem Karakuş da olunca değerlendirme yapmam oldukça kolay oldu.

Malzemeler:

Votka (Vanılla Infused)
6cl
Cold Brew Kahve
4cl
Kahve Likörü
3cl
Kahve Çekirdeği
Kahe Çekirdeği İle Süsle

Malzemeler kolaylıkla bulabileceğimiz/yaratabileceğimiz malzemeler. Votkanın vanilya ile infüze olması şart değil. Ancak vanilya tada daha fazla zenginlik katıp biraz daha ipeksi bir damak yaratacaktır.

Malzemeleri bir shakerda bir araya getirip büyük buz kalıplarıyla sıkı bir şekilde sallıyoruz. Bu şekilde köpük oluşumunu garantilemiş olacaksınız. Önceden soğuttuğunuz bir kokteyl bardağına döküp köpüğün üzerine 3 kahve çekirdeği koyun ve tadını çıkarın.

Cold Brew Martini

Bu kokteylin en güzel tarafı istediğiniz gibi kişiselleştirebilmeniz. Damağınız daha fazla tatlı mı istiyor? Kahve likörünü arttırın. Votka çok mu sert? Premium votka kullanın (Belvedere, Grey Goose vs.)

Kahve likörü olarak Türkiye’de Kahlua’yı önerebilirim. Votka olarak, keskin tat seviyorsanız Russian Standart, daha yumuşak seviyorsanız aromasız premium votkalar işinizi görecektir. Cold Brew kahveyi ise İstanbul’daysanız MOC Nişantaşı ve Beşiktaş’ta bulunan Mendel’s Chocolatier’den edinmenizi tavsiye edebilirim. 2-3 adet vanilya çubuğuna ufak kesikler atıp 4-5 gün votkada tutarsanız vanilya infüzyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla tutarsanız daha yoğun vanilya tadı elde edebilirsiniz. Bu damak zevkinize kalmış.

Kahve & Kokteyl !!

Yorum yazın