Chivas Regal Ultis İle Tanışma

In Viski, Haber by Keyif AdamıLeave a Comment

En sonunda Chivas Regal Ultis ile tanışabildim. Chivas Ultis, Speyside Bölgesi’nden 5 farklı damıtımevinin malt viskilerinden oluşan bir viski. Yani bu viskiyi tadarken bu 5 maltın da karakterini hissedebilmek lazım. Chivas Ultis’i tadarken farklı maltların koku ve tatlarla eşleşmesini takip ederek deneysel bir tadım gerçekleştirdik. Bu tadımı gerçekleştirirken ilk üç malt için farklı aromalar , son iki malt için iki farklı çikolata ve her viski için farlı müzikler kullandık. Yani viskiyi koku, tat ve işitme duyularını kullanarak incelemdik.

Chivas Ultis Multi Sensorial Mentoring

Chivas Regal Ultis’in içerisinde bulunan 5 harman sırasıyla Tormore, Longmorn, Strathisla, Allt A’Bhainne ve Braeval maltları. Tormore malt viskisinin narenciye aromalarını barındırıdığını gördükten sonra koku örneğini hava sıkıp kokladık. Açıkçası viski ve tüpten çıkan koku örneğinin eşleşmesi harikaydı.

2. malt viski ve belki de beni en etkileyen viski Longmorn oldu. Longmorn viskiye, kremamsı, vanilya ve toffee karakterini katıyor. Ancak öyle bir katıyor ki Viski Defterim blogunun yazarı sevgili Atakan Özdemir ile hayran kaldık. Bu dakikadan itibaren Longmorn’u daha dikkatli takip edeceğim. Burada kullandığımız aroma örneğinin biraz yoğun olduğunu belirtmeliyim. 3. malt Strathisla, Chivas’ın kalp maltlarından biriydi bugüne kadar. Bu viskide de meyve ve malt notalarının harmandaki yerini sağlayarak bu özelliğini koruyor. 4. malt Allt A’Bhainne ise viskinin baharatlı karakterini veren viski. Bu viskinin yanında da özel olarak eşlik eden ve damağı çok yormayan bir çikolata denedik. Son maltımız ise gecede dikkatimi çeken bir diğer malt olan Braeval oldu. Fundalık aromalarını yoğun bir şekilde gösteren Braeval bu çiçeksi karakteriyle öne çıkarken yanında tattığımız kremamsı çikolata da harikaydı.

Bu eşlikçilerin yanında her viskide dinlediğimiz farklı melodiler tadımın gelişmesi için ayrı bir basamak sunuyordu adeta.

Chivas Regal Ultis Malts

Chivas Ultis’i bir de yemekle eşleştirmeyi denedik. Altın yaprağında kiraz ağacı fümeli somon ile başlayan yemek, Porçini mantarlı risotto ile devam etti. Kuşkonmaz ile servis edilen yavaş pişirilmiş dana yanağının ardından yemek çikolata mousse ile sona erdi. Açıkçası somon ve Chivas Ultis eşleşmesi muhteşem bir eşleşme oldu.

Chivas Ultis’in detaylı tadım notları için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Chıvas Regal Ultıs

Yorum yazın