Chivas Regal Malt Harmanı Dünyasına Katıldı – Chivas Regal Ultis

In Viski, Haber by Keyif AdamıLeave a Comment

Harman İskoç viskileriyle ünlü Chivas Regal markası da geçtiğimiz hafta yaptığı bir lansmanla malt harmanı dünyasına katıldı. Diageo’nun Johnnie Walker Green Label hamlesinden 7 ay, Island Green hamlesinden de 3 ay sonra gerçekleşen bu atak acaba Johnnie Walker’a bir cevap niteliğinde mi? Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz ama ‘ultis’ sözcüğünün, Latince’de bulunan ve ‘öç almak’ anlamına gelen ‘ultus’ sözcüğünün çoğulu olduğunu bilmek yarışı körüklüyor.

Chivas Regal Ultis

Chivas Regal Ultis, Chivas Regal’in 5 nesildir çalıştığı ‘Master Blender’, yani baş harmancılarının onuruna, 5 malt kullanarak üretiliyor. Bu malt viskiler ise Strathisla, Allt A’Bhainne, Braeval, Tormore ve Longmorn maltları. Chivas Regal bu viskiyi tanıtırken ‘Kim olduğumuzun özü’ şeklinde anlatmışr ve reklam projelerinin merkezine de DNA izlerini getirmiş.

Laurent Lacassagne’a göre bu viski 18 ve 25 yıllık harmanların arasındaki boşluğu doldurmak ve aynı zamanda yenilikçi bir hareket getirmek üzere çıkarılmış bir viski. Viski sektöründe yapılan çoğu yeniliğin son kullanıcı tarafından olumlu yönde karşılandığı günümüz dünyasında bence bu hareket pazarlama yönünden oldukça başarılı.

Rakipleri olan Johnnie Walker Green Label ve Johnnie Walker Island Green 50-60$ ve William Grant & Sons’ın başarılı malt harmanı Monkey Shoulder 30-40$ aralığındayken, 200$’lık Chivas Regal Ultis’in neler yapacağı merak konusu.

Chivas Regal Ultis V

Firma tarafından ulaştırılan tadım notları ise şu şekilde.

  • Burun: Olgun şeftali ve kırmızı elma aromalarına tarçın, şekerleme ve bal izleri eklenmekte.
  • Damak: Damakta yumuşak vanilyalı bir karakter, mandalina ve kayısı ile buluşuyor ve arkaya doğru karamel, karanfil ve zencefil notaları sizi taşıyor.
  • Bitiş: Fundalık notlarıyla uzun, koyu bir bitiş.

Share this PostCHIVAS REGAL ULTIS

Yorum yazın