Chivas 18 by Pininfarina

In Haber, Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Son yıllarda viski markaları tasarımlarını geliştirerek daha da ön plana çıkıyor. Chivas Regal ve ünlü İtalyan tasarım firması Pininfarina işbirliği yapıp efsanevi Chivas 18’i tasarımla buluşturdular. Bugüne kadar Alfa Romeo, Ferrari gibi lüks İtalyan firmalarıyla beraber çalışan Pininfarina kollarını bu kez Chivas 18 için sıvadı ve Chivas 18 by Pininfarina isimli projeyi hayata geçirdi.

Chivas 18 by Pininfarina 4 farklı ürünle markete girdi. Bu ürünler Level 1, Level 2, Mascherone ve Ice Drop Mould isimlerini aldı.

Chivas 18 by Pininfarina Level 1

Level 1 ‘da Chivas 18 şişesine ev sahipliği yapacak dışı metal, iç yüzeyi ise ahşap olan bir kutu hazırlandı. Kutunun dış yüzeyi İtalyan tasarımcının en iyi olduğu alanı yani metal dış kaplamayı yansıtırken içerideki meşe ağacından yapılma kaplama ise Chivas 18’in en önemli özelliklerinden biri olan meşe fıçılarda yıllanmasını vurguluyor.

Chivas 18 by Pininfarina Level 1

Tasarım yukarıdan bakınca bir damla şeklinde. Bu damla tasarım için çok önemli bir esas. ‘The Drop’ ismini verdikleri bu damla şekli, iki firmanın birleştiği hava ve sıvı maddelerinin güzellik, harmoni ve haz arayışlarını simgeliyor.

Chivas 18 The Drop

Chivas 18 by Pininfarina Level 2

Level 2 ismi verilen Chivas 18 by Pininfarina Ultimate isimli tasarımda da kutu biraz daha genişliyor ve daha aerodinamik bir görüntü kazanıyor. Sınırlı sayıda üretilen bu kutunun içerisinde de değişiklik var. Yine meşe ağacından yapılma ahşap bir kalıbın içerisinde bir Chivas 18 şişesi ve iki bardak yerleştirilmiş.

Chivas 18 by Pininfarina Ultimate Level 2

Tasarım adımlarının çizimini de paylaşan Pininfarina, tasarımda otomotiv tasarımlarını da nasıl kullandığını gösteriyor. Bu iki ürünün tasarım videosunu aşağıda bulabilirsiniz.

Chivas 18 by Pininfarina Design

Chivas 18 Mascherone by Pininfarina

Mascherone adı verilen, yeni araba yapımında metal yüzeyin oturacağı iskeleti oluşturan ahşap çerçeveden esinlenilen Chivas 18 Mascherone by Pininfarina çalışmasında ise tasarımcı Chivas 18’lerin sergilenmesi için harika bir raf sistemi tasarlamış. Cambiano’da el işçiliği ile üretilen bu parçadan sadece 5 adet üretilmiş ve şu an dünyada sergilenmekte. Özel sipariş olursa da yapacaklarını belirtiyorlar. Mascherone’nin yapım serüvenini videodan izleyebilirsiniz.

Mascherone Pininfarina

Chivas 18 Ice Drop Mould

Yukarıda bahsettiğim ‘The Drop’ simgesi için bir de buz kalıbı hazırlayan Pininfarina harika bir tasarıma imza atmış. Ortaya çıkan berrak buz adeta içim hazzını arttırmak için özellikle tasarlanmış.

ice mould chivas 18

Viski & Tasarım

Yorum yazın