Chapter 7 Whisky – Viskide Türk İmzası

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Viski dünyasındaki varlığımızı Ankara Viskisi’nin imbiklerinin satışı ile birlikte tamamen kaybettiğimizi düşünürken Instagram’da attığım bir mesaj sonunda sessiz bir şekilde yükselen bir Türk’e rastladım. Selim Evin İsviçre’de bulunan Chapter 7 ™ markasının kurucusu, yöneticisi, pazarlamacısı, sosyal medya uzmanı. Yani bir anlamda her şeyi. Chapter 7™ Whisky, bir bağımsız şişeleyici. Hatırlarsanız ‘Independent Bottler’ olarak geçen bu viski firmaları hakkında Maltın Günü ile bir tadıma katılmıştım. Chapter 7™ viskisi ve Selim Evin hakkında yazmak istedim bugün. Arasıra yaptığımız ropörtajdan da kesitler bulacaksınız.

Selim Evin, kariyerine tütün sektöründe başlıyor ve çalıştığı 10 yılın son 4 yılını Duty Free lerde geçiriyor. Bu dönemde de malt viski endüstrisine atılmak aklının bir köşesine yavaş yavaş işliyor. Büyükbabasının İskoç olması ve tutkusunu Selim Bey’e daha çocukken yansıtması da altyapıyı zamanında oluşturmuş tabii ki. 2004’te deniz ürünleri ihracatına başlayan Selim Evin, 2011’de bir bağımsız şişeleyici kurmak için ilk adımları atıyor ve 2013’te iletişim ajansıyla görüştükten sonra Chapter 7™ markası yaratılıyor. Bundan bir yıl sonra da ilk şişelemeler ortaya çıkıyor.

Chapter 7 Whisky Anthology

Hatırlatmak gerekirse bağımsız şişeleyiciler, damıtımevlerinin fıçıladığı viskileri satın alıp İskoçya sınırları içerisinde farklı fıçılarda olgunlaştırıp şişeleyen firmalar. Yani sıfır bir viskiyi alıp fıçılayabildiği gibi hali hazırda olgunlaşmış fıçıları da değerlendirebiliyorlar.

Chapter 7™ ismi ise aslında her fıçıdan çıkan farklı karakterdeki viskilere bir atıf. Her viskinin farklı hikayesi var, her fıçının da işte bunların hepsi buluşup bir antoloji oluşturuyor. Minimalist ve modern bir tasarımla kendini tanıtan Chapter 7™ paketlemesi ve şişe ve etiket tasarımı ile öne çıkıyor. Yazı tipi olarak İngiliz trafik levhalarındaki tipi kullanan Chapter 7™ ismi ise aslında her fıçıdan çıkan farklı karakterdeki viskilere bir atıf. Her viskinin farklı hikayesi var, her fıçının da işte bunların hepsi buluşup bir antoloji oluşturuyor. Minimalist ve modern bir tasarımla kendini tanıtan Chapter 7™  bu şekilde göze hoş ve tanıdık gelen bir iş de yapmış durumda.

İskoçya’da farklı damıtımevlerinden satın alınan fıçılar olgunlaştırıp ‘finish’ verilince şişeleniyor ve piyasaya çıkıyor. Selim Evin her fıçıyı aldığı viskilere göre özenle belirliyor. Genellikle 5-6 yaşındaki viskileri alıp farklı bitişlerle sunduğunu söylüyor. Porto şarabı fıçılarında bitirilen turbalı Speyside viskisi Chapter 7™ Peatside 2008 benim için bunların en ilginçlerinden olduğunu belirtmeliyim.

Chapter7 Whisky Package

KA: Chapter 7™ için en zor dönem ne zamandı?

SE: İlk şişeleme dönemiydi. Ben işimde mükemmeliyetçi biriyim, ancak İskoçya’da durumun böyle olmadığını o zaman anladım. 3 ay boyunca şişeleme yapılamadı. Yaptığımız zamanda alkol oranının bana yanlış iletildiği ve etiketlere yanlış basıldığı ortaya çıktı. Şişeleri geri gönderip soydurduk ve yeniden etiketledik. Saçlarımda beyazlar çıktı:)

KA: Peki en sevindiğiniz dönem?

SE: Pazarlama işini kendi elime alıp Almanya, Hollanda ve Belçika’da anlaşmalar yaptığım zaman. Harikaydı!

KA: Keşke elimde olsa da kullanabilsem dediğiniz bir viski var mı?

SE: 4 fıçı yıllanmış Invergordon alma şansım varken birini almıştım. Keşke diğer üçünü de alsaymışım. Yine de yaşanıyor böyle şeyler:)

KA: Favori fıçı tipiniz?

SE: Ben biraz klasikçiyim. Burbon ve şeri fıçılarını seviyorum. Ancak seçtiğim viskilere göre Oloroso, quarter cask gibi fıçılar da oldukça hoşuma gidiyor.

KA: İsviçre’den markayı yönetmek zor olmuyor mu?

SE: Tam tersi. Burada ufak şirketlerin büyümesi için teşvik olduğunu söyleyebilirim.

Wanthology

Chapter 7 ™ geçtiğimiz aylarda yeni 5cl’lik 5 farklı viskiyi bir set olarak sundukları ‘Wanthology’ setini çıkardı. Wanthology sitesi üstünden satın alınabilen setlerde farklı viskileri deneme boylarıyla uygun fiyata bulmak mümkün. Wanthalogy ismi ise Whisky Anthology’nin birleşiminden oluşmakta. Bence Chapter 7™ bu projeyle büyük bir iş yaptı. Bendeki Wanthology setinin tadım notlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Wanthology Wanthology Tasting

KA: Wanthology’den sonra bizi ne gibi gelişmeler bekliyor?

SE: Duty Free’lere girmek gibi bir projemiz var. İlerleyen dönemde bir ihtimal Türkiye’de de ürünlerimizi görebileceksiniz. Bunun dışında 43 yıllık Invergordon tahıl viskisini seçkimize ekledik ve Indiegogo’da başlatacağımız proje ile Chapter 7 ™ Single Cask Whisky Club kurmayı niyetliyoruz. Kulüp üyelerimiz seçtikleri pakete göre bir fıçıya yatırım yapmak istediklerinde şişelerde çok büyük indirim alacaklar ve  her 4 ayda bir kendilerine bir şişe viski veya set gönderilecek.

KA: Uzun dönemde bir hayaliniz var mı?

SE: Chapter 7 ™ markasını keşke Türkiye’ye de gönderebilsek.

KA: Chapter 7 ™ sanırım yeni bir etiketle karşımıza çıkacak?

SE: Evet! Shakespeare’in ‘As You Like It’ oyunundan ‘Seven Ages Of Man’ hikayesini kullandığımız bir etiketleme yarattık.

Chapter7 Shakespeare

Hem viski dünyasına kaliteli bir marka kazandırdığı için, hem de Türkiye’nin izini yeniden viskiye taşıdığı için sevgili Selim Evin’e çok teşekkür ediyorum.

Long Live Chapter 7

 

Comments

  1. Pingback: Wanthology Viski Seti Tadım Notları - Keyif Adamı

Yorum yazın