Chapter 7 – Tormore 1995 19YO

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Benriach 15 Sauternes Wood Finish

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Tormore
Şişeleyici: Chapter 7
Tür:  Single Malt
Yaş: 19
Fıçı:Burbon Hogshead
Fıçı No: 20159
Alkol: 55.7%

Burun: Floral notalar öncelikli olarak dikkat çekiyor. Yasemin, armut aromalarına, fındıksı aromalar ve sonlara doğru kahve tonları eşlik ediyor.
Damak: Yağlı ve kremamsı. Kızarmış ekmek aromasının yanında sanki mango smoothie içermiş gibi gelen meyve tatları var. Karabiber en sonda yerini alıyor. Çok keyifli.
Bitiş: Marzipan, tarçın ve biberin önde geldiği, malt ve kakaonun en sonda hissedildiği uzun bir bitiş.

İsviçre’de bulunan bir Türk girişimcinin kurduğu bir bağımsız şişeleyici olan Chapter 7 markasının Tormore Damıtımevi’nden alıp olgunlaştırıp şişelediği bu 19 yıllık Tormore Jim Murray’den 94.5 puan alarak büyük bir sürprize imza attı. 2014 yılına kadar single malt viski şişelemeyen Tormore’dan bu performans beklenmiyordu açıkçası.

Koku karakteri memnun edici. 19 yıllık meşeden dolayı vanilyanın yanında hissedilen florallik viski açılırken gülümsetiyor. Bundan sonra canlanan tatlı meyve aromaları ise viskiyi burunda oldukça karakterli bir hale getiriyor.

Damak çok keyifli. Kahve tonlarının meyve tonlarıyla buluştuğu viskileri seviyorsanız buna biraz da baharat ekleyin ve viskinin tadına varın. Burun ve damak uyumu oldukça dengeli. Damakta sivrilik hissedilmiyor ve 19 yılın hakkını veriyor.

Bitişteki marzipan ve malt nüansları koku ve damak karakterinden sonra garip gelse de yumuşak bir bitiş oluşturuyor.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Comments

  1. Pingback: Wanthology Viski Seti Tadım Notları - Keyif Adamı

Yorum yazın