Chapter 7 – Irish Single Malt 13YO

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Chapter 7 Irish Single Malt

Ülke – Bölge: İrlanda
Damıtımevi: Belirtilmemiş
Şişeleyici: Chapter 7
Tür:  Single Malt
Yaş: 13
Fıçı:Sherry Butt
Fıçı No: 10836
Alkol: 59.5%

Burun: Puro kullanan biriyseniz, bu viskiyi kokaldığınız ilk an humidor kokusu diyebilirsiniz. Sedir ağacının kokusu çok net alınabiliyor. Narenciye, kakao, aseton da alınan aromalar arasında. Su ekleyince kuru meyve aromaları öne çıkıyor.
Damak: Maltı hissedebildiğiniz ancak şeri fıçısının da kendini gösterdiği bir damak. Oldukça kremamsı ve yumuşak. Tarçın ve biber, bisküvit ve kuru meyve tatlarını takip ediyor. Kuru incir ve erik tatları çok keyifli.
Bitiş: Sıcak ve uzun. Elmalı kek, fındık notaları var.

İrlanda viskilerini hep içimi hafif, akıp giden viskiler olarak nitelemeye yatkınızdır. Denediğim Irish Single Malt viskiler ise oldukça keyifli, parfümümsü ve kolay içimli oldu bu zamana kadar. Ancak Chapter 7bu viskisiyle bu ön yargıyı kırmış görünüyor. Şeri fıçısının doğru kullanmının yanı sıra zengin, tok damaklı ve karakterli bir viski ortaya çıkmış.

Özellikle burundaki ağaç kokuları, damaktaki gövdeli, yuvarlak ve tok duruşu bu viskiyi gözümde çok karizmatik yapıyor. Damıtımevi belirtilmemiş ancak kullanılan maltın Cooley maltı olduğunu düşünüyorum.

Damakta su ekledikten sonra oluşan çikolata ve bisküit notalarının çok hoşuma gittiğini söylemeliyim. Ayrıca Irish Single Malt bitişiyle de denediğim Chapter 7 viskileri arasında en rahat bitişli viskisi oldu şu ana kadar.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Comments

  1. Pingback: Wanthology Viski Seti Tadım Notları - Keyif Adamı

Yorum yazın