Chapter 7 – Glenrothes 1997 17YO

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Benriach 15 Sauternes Wood Finish

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Glenrothes
Şişeleyici: Chapter 7
Tür:  Single Malt
Yaş: 17
Fıçı:Burbon Hogshead
Fıçı No: 15721
Alkol: 54.5%

Burun: Üzüm, bal, nektarin, krema, kavun ve mürver çiçeği. Su eklenince tropikal meyveler de ekleniyor. Zengin bir Speyside.
Damak: Mineralimsi ve acı başladığını söylemek mümkün. Arkadan vuran vanilya, bal, hafif baharatlar, şeftali meyveli bir kek oluşturuyor. Yağlı ve kremamsı.
Bitiş: Damak arkasında biber kalıyor. Uzun bir süre boyunca da gitmiyor. Suyla beraber muz ve şeftali de eklenip meyvemsi bir karakter oluşturuyor. Kapanış adeta şeftalili bir tatlı gibi.

Bir bağımsız şişeleyici olan Chapter 7 markasının şişelediği bu 17 yıllık Glenrothes karakterini iki zıtlık üzerinde oluşturmuş. Tatlı ve acı profili hemen gözlemleyebildiğiniz bu cask strength viski, damağıma ilk girdiğinde gözlerim şaşkınlıkla açıldı!

Jim Murray’den 91 puan alan bu viskide kavun, bal gibi tatlı öğelerin mineralimsi ve hafif baharatlı bir karakterle bu denli harmanlanması oldukça ilginç.
Su eklendikçe tatlı profilinin daha da arttığını söyleyebilirim. Mayıs ayı akşamüstüleri içmeyi tercih edebileceğim bir viski diyebilirim.

Aromanın zengin olması, damaktaki profilin ilginçliği yanında bitiş biraz daha yumuşak olsaydı daha da severdim.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Comments

  1. Pingback: Wanthology Viski Seti Tadım Notları - Keyif Adamı

Yorum yazın