İnce Belliyle Viski Keyfi

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

CCardinal Spirits isimli şirketin ince belli çay bardağını “The Perfect Whiskey Glass” şeklinde tanıtıp 25 dolar üzerinden satışa sunması doğal olarak olay oldu ülkemizde.

Yaptıkları bilimsel araştırmalara göre ince belli çay bardağımız aromaları en iyi şekilde tadımı yapan kişiye iletiyormuş. Açıkçası ülkemiz sınırlarında Glencairn bardağı yokken denediğim bir şeydi çay bardağı ya da biraz daha büyük hacimli sıcak kokteyl bardaklarıyla viskiyi denemek. Ancak firmanın iddia ettiği gibi bu tip bardak bana göre viski için en iyi seçim değil. Resimdeki dolum miktarı bardak viskinin aromalarını dışa vurması ve havalanması için çevirildiğinde yeterli hacmi sağlamıyor. Bir diğer deyişle alt kısmın daha geniş olması gerekiyor. Tadımcılara göre genel olarak bardağın ağız kısmı kapalı olursa daha çok kokuya hakim olunabiliyor. Firma ise bu açık ağızda kenarlardan alkol buharının çıktığını orta kısımda ise aromaların kaldığını iddia ediyor. Bence alkol buharı da alkol miktarının aromayla olan dengesini göz önüne alırsak viski için karakteristik bir özellik. Riedel markasının çıkardığı kadehlerde dışarı çevirili ağız tasarımının koku açısından hatalı bir tasarım olduğu zaten viski dünyasından bilinen bir şey.

Tabii ki 25$‘lık fiyatı ayrı bir tartışma konusu. Özellikle firma hemen alt tarafta Bowmore’un 40$’lık bardağını abartı olarak gösterdikten sonra insanın firma yetkilisini İstanbul’da bir çay ocağında ağırlama isteği geliyor.

Peki viski hangi bardaklar içilmelidir? Cevabı hemen altta.

VİSKİ BARDAĞI ÇEŞİTLERİ

Yorum yazın