Castello Di Verrazzano Chianti Classico Riserva 2010

In Şarap by Keyif AdamıLeave a Comment

Ülke: İtalya
Bölge: Chianti Classico
Üretici: Castello di Verrazzano
Tür: Kırmızı
Rekolte: 2010
Üzümler: Sangiovese & Canaiolo
Alkol: 14.5%

Renk: Açık kahverengi röfleli koyu yakut
Burun: Kiraz ve böğürtlen önde. Havalandıkça deri, floral ve tarçın aromaları alınıyor.
Damak: Yüksek asiditeye sahip, Orta-yüksek gövdeli, rafine tanenli, yuvarlak, içimi rahatsız etmeyen kıvamlı bir Chianti Classico. Arka damakta çikolata ve topraksı tatlar da bıraktığını söylemek mümkün.
Bitiş: Orta uzunlukta ve baharatlı bitişe sahip ve kırmızı orman meyveleri ve karabiber notaları taşıyor.

Özel günler özel şaraplar ister. Geçtiğimiz yıl Toskana’dan gelen bu Chianti Classico’yu bir yıl boyunca ideal koşullarda saklayıp geçtiğimiz günlerde tattık. Castello di Verrazzano’nun Chianti Classico Riserva 2010 şarabı o gecemize muhteşem bir lezzet kattı.

Sınırları 1716’da Cosimo III de Medici’nin bildirisiyle belirlenen, Floransa ve Siena arasında bulunan ve 260 km2’lik bir alanı kapsayan Chianti Classico bölgesi, kendi içerisinde değişen mikroklima özelliklerine sahip ve çok spektaküler lezzetlere imza atabiliyor.

Chianti Classico’yu özel kılan şeylerden biri ise 1924’ten beri Chianti Classico Şarap Konsorsiyumu tarafnından korunmasıdır. Her şişenin boğazındaki pembe bir etiketin üzerindeki siyah horoz silüetini bunu gösterir.

Chianti Classico bir DOCG şarabıdır ve Classico bölgesinde olmasına rağmen belirli kurallara uyması gerekir. Bunlardan biri de içerdiği üzümlerin %80’inin Sangiovese olması ve %20’inin de Canaiolo, Cabernet Sauvignon, Colorino veya Merlot gibi üzümler içermesi gerekliliğidir. Tattığımız Chianti Classico ise Sangiovese ve Canaiolo üzümlerinin harmanı. Küçük hacimli meşe fıçılarda en az 2 yıl olgunlaştıktan sonra 6 ay da taşınmadan önce şişelerde bekletilmiş.

Izgara dana etleri, kremalı ve baharatlı makarnalarla güzel giden bir şarap.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Harika bir şarap !!!

Yorum yazın