Fıçıda Yarım Asır – Bowmore 50 Year Old

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Islay’in ilk single malt viskisi olan Bowmore geçtiğimiz aylarda yeni viskisini duyurdu. Tam 50 yıllık bir viski ürettiğini ve bu viskiden sadece 200 adet olacağını duyurdu. 1961 yılının soğuk bir Aralık günü iki eski burbon fıçısına doldurulan viski Bowmore’un efsanevi ‘No. 1 Vaults’  yani, ‘1 Numaralı Mahzen’ bölümünde 50 yıl  geçirdi.

Bowmore’un bu mahzenleri en eski viski olgunlaşma mahzeni olmakla beraber deniz seviyesi altındaki tek mahzeni. Bowmore buranın karanlık, rutubetli ve soğuk ortamının viskinin olgunlaşması için harika bir yer olduğunu belirtiyor.

50 yılın sonunda 200 şişeye doldurulan bu viski 2013-2016 arası her yıl 50 şişe olarak koleksiyonerlere sunulacak. Bowmore bu viskinin her detayının inanılmaz özenle ve en iyi İskoç malzemeleri kullanıldığını söyleyerek övüyor. İlk olarak şişenin Glasstorm cam heykel stüdyosunda cam üfleme sanatıyla üretildiğini belirtiyorlar. Aynı stüdyo Bowmore 1957 ve Glenfiddich 50 year old şişelerini de tasarlamış ve üretmişti.

Şişenin boyunluğu ve mantarın kapağı Fattorini Silversmiths adlı gümüş şirketi tarafından tasarlanmış. Eseri tamamlamak için şişe İskoç marangozlardan Peter Toaig‘in tasarımı olan el yapımı kabinetine yerleştirilmiş. Peter Toaig uzun süredir Bowmore için tasarımlar yapmakta.

Tadımına ve özelliklerine gelecek olursak tabii ki tatmak mümkün olmadı ve ilerleyen yıllarda tatmak için bir loto tutturmam gerekecek. Firmanın belirttiğine göre burunda hindistan cevizi sütü içinde tatlı badem bitkisi, kayısı ve kristalize portakal kokuları içinde siyah trüf mantarı ve çay ağacı yağı notaları bulunmakta.

Damakta olgun tropikal meyveler, incir, papaya, nar ve ananasın siyah trüf ve is ile nazik birleşmesi yer almakta ve bitişinde ise badem ve karamelize armutun turba ile buluşması var.

Bu 50 yıllık şişeye sahip olmanın bedeli 16000£ yani yaklaşık 77000 TL. Günümüz viski dünyasının seçtiği yeni yol tatları sofistike bir hale getirip abartılı tanıtım ve sıfatlarla yüksek fiyatlara satmak olmalı. Yine de içene (özel vitrinlerde saklamazlarsa eğer) şimdiden keyifler dilerim.

Yorum yazın