Booker’s Bourbon

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Mortlach 18

Ülke – Bölge:ABD – Kentucky
Damıtımevi: Jim Beam
Tür:  Kentucky Straight Bourbon
Yaş: 7 yıl, 2 ay, 5 gün
Fıçı: Amerikan Meşesi
Batch: 2015-2
Alkol: %63.7

Burun: Burnunuzu kadehe dikkatli yaklaştırın. Bu alkol seviyesiyle koku dokularınızın zarar görmesini istemezsiniz. Mısır kaynaklı uçucu kokular biraz devreden çıkınca bitter çikolata, frenk üzümü, tatlı meyveleri hissedebiliyorsunuz. Çavdar bir süre sonra kendini harika baharat kokularıyla gösteriyor. Bitişe doğru portakal ve vanilya beliriyor. Su eklediğiniz zaman uçucu kokuları biraz daha dağıtabiliyor ve tatlı bir karakter yakalayabiliyorsunuz.
Damak: Booker’s damağa yumruk gibi girip hemen yumuşuyor ve adeta sherry fıçısı etkileri sergiliyor. Koyu meyveler, tarçın, muskat, karanfil tatları ve hatta tütün notaları var. Damağın arkasına doğru viski yine yumruğa dönüşüyor ve meyan kökü, nane, adhesiv notaları beliriyor. Su eklediğimiz zaman tatlı profil meyan kökü ile destekleniyor ve portakal kabuğu ortaya çıkıyor.
Bitiş: Beklediğimiz gibi, uzun, sıcak ve vurucu. Meyan kökü ve nane yine belirgin. Portakal ve vanilya eşlik ediyor.

Booker’s Jim Beam’in Bakers, Basil Hayden’s ve Knob Creek ile ürettiği burbon markalarının en beğenilenlerinden. Adını Master Distiller Booker Noe’dan alan burbon halka satışa sunulmadan önce Booker Noe’nun yakın çevresine ve ailesine hediye olarak verdiği bir burbondu. 1992’de genel satışa sunulduktan sonra burbon içicileri Booker’s’a hayran kaldı.

Booker's Bourbon

Hatırlayacağınız üzere ünlü viski yazarı Jim Murray de bu yıl Booker’s 13 Rye viskisini ilk sıraya yerleştirmişti. Booker’s Bourbon her yeni şişelemesiyle farklı bir alkol seviyesini yansıtıyor. Türkiye’ye ithal edilen bu şişeleme %63.7 gibi yüksek bir değerde. Damağınız burbona biraz alışıksa bu viskiyi çok seveceksiniz.

Bu şişeleme 7 yıl 2 ay 5 gün gibi ilginç bir olgunlaşma sürecine sahip. Booker’s viskilerinde buna çokça rastlıyoruz. Ancak burbonlarında rakamın 7 yıl civarında olma sebebi Booker Noe’nun büyükbabası Jim Beam’in viskisini 6-8 yıl arasında sevmesi.

Ne kadar yumruk gibi olsa da damağınız zamanla bu viskiyi kabul edecek ve yoğunluğuna bayılacaksınız. İyi ki gelmiş:)

Tavsiyem Aberlour A’bunadh yorumumda da belirttiğim gibi adım adım sulandırarak içmeniz.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Yorum yazın