Bira Tadım Geceleri 4

In Tadım, Bira by Keyif AdamıLeave a Comment

Dördüncü tadım Bira Atölyesi ev sahipliğinde, inanılmaz bir ev sahipliğiyle yapıldı. Emekleri için Server’e çok teşekkür ediyorum. Öncelikle gecenin sonunda oluşan güzel sahneyi Server’in affına sığınarak twitter hesabından alıp koyuyorum.

Bir önceki tadımda düşündüğümüz Türk birası deneme fikri yalan oldu ve fotoğrafta da görüldüğü gibi Danimarka, Belçika, Hollanda, Hırvatistan, İngiltere ve Amerika’dan çeşitli biraların yanısıra Bira Atölyesi’nin el emeği göz nuru olan iki bira ve tatlı niyetine Ardberg ve Talisker malt viskileri de tadıldı.

Bütün biraları yorumlamamıza az kaldı ancak bu tadımdan akılda kalan en dikkat çekici bira bana göre Danimarka’dan  Mikkeller/GrassRoots “Wheat Is The New Hops” adlı bira oldu.

Bir IPA olarak üretilen bu bira içeriğindeki brettanomyces adlı maya kullanımından dolayı diğerlerinden biraz ayrılıyor. Bu maya özellikle bazı bira üreticileri tarafından off-flavour olarak adlandırılıp istenmiyor. Ancak özellikle Belçika’da yapılan ale tipi bazı biralarda bu mayanın önemine şaret ediliyor. Cantillon, Liefmans, Rodenbach’ın bazı biraları bu mayayı kullanmayı seviyor. En ünlü olarak da manastırda yapılan Orval trappist birasında bu maya kullanılıyor. Orval’in yapımındaki tek fark mayanın şişeleme esnasında eklenmesi. Ki Orval için ayrı bir yazı yazılması gerekir karakterinden ötürü.

Tadına gelecek olursak, fotoğrafta da görüldüğü üzere köpüğü bol, ilk koyulduğunda daha bulanık bir sarı renge sahip bir bira olan bu IPA ismindeki bütün içerikleri size hissettiriyor. Bir yandan buğday tadı alırken bir saniye sonra çimenimsi bir his geliyor. Damağınızda oluşan çiçeksi ve tatlı sert tatlar da kompleks bir tadım gerçekleştiriyor.

Benim en çok şaşırdığım ise bu IPA’nın Saison tipi biralarda sevdiğim baharatsı tatları da barındırması oldu.  Saison tipi bir örneği için önceden yazdığım Dupont Avec Les Bouns Voeux örneğine bakabilirsiniz. Yeniden bakınca ilk yazılarım olduğu için çok da iyi betimleyemediğimi görüyorum. Arkadaşım Cemre’nin Danimarka’dan getirdiği yeni şişeler ulaşınca bir daha yorumlarım artık 🙂

Gecenin benim için sürprizlerinden biriyse yılbaşı için İstanbul’da bulunan bir arkadaşımın tadım gecelerimizi görerek denememiz için getirdiği Tomislav adlı Hırvat birasıydı. Çok başarılı olmasını beklemediysek de dolu dolu, güzel köpüklü, orta yumuşaklıkta içimi olan bir siyah bira olarak kalbimizde yer edindi.

Bira Atölyesi’nin ürettiği iki yeni birayı da denemek nasip oldu. Bunun için yeniden teşekkürlerimi sunuyorum. Bunlardan biri ‘Mühendis’, diğeri ise ’10’ isimli biralarıydı. İkisini de başarılı ve takdir edilesi bulduğumu söylemeliyim.

Gecenin sonunda içtiğimiz Ardberg ve Talisker ise keyifli bir akşamın ve sohbetin bitişini adeta taçlandırdı.

Bira Atölyesi ve Bira Sevdası’na buradan yeniden teşekkür edip, Şubat ayındaki tadım için sabırsızlandığımı iletiyorum:D

Yorum yazın