Bir Kadeh Mavi Şarap Lütfen!

In Şarap by Keyif Adamı1 Comment

İçki sektörü yeniliğe sürekli açık bir sektör olarak biliniyor. En geleneksel içkilerin üretiminde bile yenilikler her zaman aranıyor ve bir şekilde farklı teknikler kullanılmaya başlanıyor. Bu sefer de karşımıza İspanyol bir üreticinin yarattığı ‘Mavi Şarap’ çıktı.

Gïk Live isimli marka şarabın bütün kurallarına karşı doğmuş bir marka. ‘Bütün bölge korumalarını, sommelierin söylediklerini, şarabın kompleks standartlarını unutun. Gözünüzü açın ve karşınızdaki %11.5 alkollü, tatlı, mavi alkolü görüyor musunuz? Denemek ister misiniz?’ sözleriyle yola çıkıyorlar. Şarap konusunda geçmişi olmayan oldukça genç 6 üreticinin yararttığı Gïk Live doğal olarak şarap dünyasının dikkatini çekmeyi başardı. Blushtan bu yana şarap renginde yapılmış en büyük radikal değişim mavi oldu sanırım.

Gïk Live Blue Wine

Üretim hakkında detaylı bir bilgi vermiyorlar ancak İspanya’da yetişen beyaz ve kırmızı şarap üzümlerinin bir harmanı olarak nitelendiriyorlar Gïk Live’ın tabanını. Bunun üzerine üzüm kabuğunda bulunan anthocyani pigmenti ve dışarıdan eklenen Isatis tinctoria  bitkisinden elde edilen indigo boyası ile mavi rengi kazandırıyorlar. Söylediklerine göre üzümlerini aldıkları bağlar La Rioja, León ve Castilla-La Mancha’da bulunuyor.

Mavi renk fikrini The Blue Ocean Strategy isimli kitaptan ediniyor üreticiler. Kitaba göre köpekbalıklarının birçok balığı öldürüp rengini kırmızıya çevirdiği denizlere “Kırmızı Denizler” denirken, barışın bulunduğu deniz canlıları arasında bir yarışın olmadığı denizlere ise “Mavi Denizler” adı veriliyor. Bu fikri baz alıp mavi renkli bir şarap üretmeye karar veren genç girişimciler bu pazarlama hareketinde ne kadar başarılı olacaklar göreceğiz.

Mavi Şarap

Bütün şarap kültürünü yok sayan bir üretim hareketinin, ‘anti-technical sheet‘ dökümanında iyi bağlardan farklı üzümleri dikkatle seçiyoruz diye söz girişmesi biraz da soru işareti yaratıyor. Üretimin detaylarını hiçbir şekilde vermemeleri de bu işaretlerin boyutunu arttırıyor. Dışarıdan sadece bir pigment mi katılıyor? Bu pigmentler nasıl işleniyor? Ne yazık ki bir fikrimiz yok şu anlık. Sanıyorum üretiminde şeker kullanılmaması bu şarap hakkında şu ana kadar bildiğimiz en iyi özellik. Ancak onun yerine kolorisiz tatlandırıcı katıyorlar. Sanırım diyet yapanların hoşuna gidebilecek bir durum.

Heyecanlı bir pazarlama hareketi olarak bu mavi şarabı bulursak tabii ki deneyeceğiz. Ancak Blue Curaçao katılmış beyaz şarap gibi olursa da çok şaşırmayacağımı söyleyebilirim. Fiyatına gelince şişesi İngiltere’de 11 Pound, Amerika’da 16 Dolar gibi aslında o ülkeler için oldukça yüksek fiyatlı diyebiliriz.

Wine Dog

Mavi Şarap Nedir?

Comments

  1. Yenilik getirip kucuk bir devrim baslatmak istedik… ve sarap sanayi bunun icin en ideal alan olarak gorundu.

Yorum yazın