Benromach Peat Smoke 2005

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Mortlach 18

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Benromach
Tür:  Single Malt
Yaş: 9
Fıçı: İlk Dolum Burbon
Alkol: 46.0%

Burun: 67 ppm (parts per million) turba miktarıyla burunda hemen kendisini gösteren Peat Smoke aynı zamanda vanilya, portakal ve lychee izlerine de sahip. Turba gücünü ortaya koysada diğer aromalarla harman haline gelmesi çok keyifli.
Damak: Damakta kan portakalı, çimen, meyan kökü ve is karakterlerini zarif bir şekilde sunuyor. Gövdeli ve yağlı. Çiğnenebilir bir yapıda. Turbanın doğru kullanımı harika. Boğmuyor ve zevk veriyor.
Bitiş: Uzun ve sıcak bir bitişe sahip Peat Smoke. Meyvemsi aromalar önce geliyor. Bitişe doğru kavruk meşe ve is izleri yoğunlaşıyor.

Speyside Bölgesi’nden genellikle turbalı viskiler beklenmez. Son zamanlarda bunun güzel iki örneği ülkemize geldi. Birkaç tane de yolda. Gelenlerden biri ise Benromach Peat Smoke.

İsmiyle uyarısını veren viskiyi Whisky Or Whiskey? Viskiye Giriş Tadım Atölyesi’nde tatma fırsatı bulduk. 67 ppm gibi bir miktarda turba içeren bu viski ilk kokladığımda turba hakimiyetinde geçecekmiş gibi durdu. Ancak biraz havalanınca ortaya çıkan portakal ve egzotik meyve izleri beni benden aldı. Damaktaki kan portakalı greyfurt arası tatlar ve turbanın harika entegre olması da bu viskiyi sevmemdeki gerekçelerden sadece biri.

Bitişi rahatsız etmiyor, uzun ve sıcak. Şu anki karlı İstanbul havası için biçilmiş kaftan.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Yorum yazın