BenRiach 15 Sauternes Wood Finish

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Benriach 15 Sauternes Wood Finish

Ülke – Bölge: İskoçya – Speyside
Damıtımevi: Benriach
Tür:  Single Malt
Yaş: 15
Fıçı:Burbon & Sauternes Şarap Fıçısı
Alkol: 46.0%

Burun: Meşe, bal, kavun içi, kayısı reçeli, baharat.
Damak: Kremamsı bir dokusu var. Damakta patlama yaratıyor. Meşe, beyaz baharat, erik, nektarin, badem, tereyağ gibi zengin katmanlara sahip.
Bitiş: Damağın arkasına meşeyi bezeyen yumuşak ve orta uzunlukta bir bitişe sahip. Tarçın, vanilya ve bal izleri mevcut.

Beni takip edenler bilir, en sevdiğim viskilerden biri de Nectar D’or isimli Glenmorangie ekspresyonudur. Bu ekspresyonu özel kılan şey ise Sauternes şarap fıçısındaki bitiş dönemidir. Viskiye inanılmaz bir derinlik ve zenginlik katar bu fıçı türü.

İstanbul Viski Dostları tadımında Veysel Bey bize Sauternes ile bitirilmiş bu viskiyi, yani BenRiach 15 Sauternes Wood’u getirdi. BenRiach, sadece 4158 şişe ürettiği bu viski için çok kaliteli bir şarap olan Chateau d’Yquem’in fıçılarından 4 tanesini uzun uğraşlar sonucu satın alıyor ve son olgunlaşma işlemini bu fıçılarda gerçekleştiriyor.

Burunda yumuşaklık ve zenginlik hemen fark ediliyor. Kavun içi, bal ve meşe aromaları inanılmaz. Burbon fıçısından gelen kokuların yanında biberimsi notalar bulunuyor.

Damakta ise oldukça keyifli, sıcak, samimi bir viski olduğunu gösteriyor BenRiach 15 Sauternes Wood. Kremamsı bir dokuda adeta ipek gibi kayıyor damaktan. Beyaz baharatlar ve erik tatları izler bırakıyor. Biterken arka damağa meşe hissiyatını iyice yayıyor.

Nectar D’Or’dan daha lezzetli aynı tipte bir viskiyi bulma olasılığını çok görmüyordum ama BenRiach 15 Sauternes Wood, Glenmorangie Nectar D’Or’un tahtını sallayabilecek kalitede.

Bu yılın en güzel sürprizlerinden!!

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Comments

  1. Pingback: İstanbul Viski Dostları - Şarabi Viskiler - Keyif Adamı

Yorum yazın