BeerHall – Bira Ve Sokak Yemekleri

In Mekan, Bira by Keyif AdamıLeave a Comment

Son iki yıldır patlayan butik bira kültürü büyüyerek devam ediyor. Yeni biralar geldikçe yeni mekanlar da açılıyor. Geçtiğimiz ay yazdığım The Barley en son açılan gözde mekanlardan oldu. Akaretler’de BJK Plaza’da çalışıyorum ve geçenlerde plazanın ana kapısının yanında kocaman bir tabela fark ettim. Etmemem imkansızdı demek daha doğru olur. Tabelada “BeerHall” yazmaktaydı ve beni 3-5 dakikalığına da olsa Berlin’e götürdü.

Sonraki araştırmalarım sonucunda Çapa Marka’nın Akaretler’deki Salonika yerine bir gastropub açacağını öğrendim ve düne kadar merakla bekledim bu mekanı. Dün BeerHall’un ilk resmi müşterisi sıfatıyla mekanı gezip ufak bir keşif yaptım. Kapıdan girdiğinizde bir koridor size arka tarafa doğru yürütüp geniş bir Alana yönlendiriyor. Bu geniş alan ilk başta Bavyera tipi çadırları anımsatıyor. Uzun masalar etrafında tabureler, ahşap çatı sistemi, kocaman bir bar ve özel tasarlamış tezgahlar.

Beer Hall’de ilk olarak dikkatimi doğal olarak uzun bar ve biralar çekiyor öncelikle. BeerHall, Türkiye’de bulunan bütün biraları bünyesinde bulundurmaya çalışıyor. Daha da önemlisi bu biraların servis edilmesi gereken bardakları da dört bir yandan fazla sayıda toplamaya çalışıyor. Bar şefi Volkan Bey bu konuda oldukça istekli ve titiz. Barmenleri ve servis elemanlarını da bu konuda yönlendirdiğini yanında görebildim. Birçok mekanda görmediğim BrewDog kadehleri, birden fazla Kwak bardağı, yeni nesil Duvel kadehlerinin hepsi hazır. Volkan Bey şu anda bira listesini tamamlamak için uğraşıyor.

Barın yanındaki bölüme geçtiğinizde yemek istasyonlarını görünce Almanya’dan bir anda Amerika’ya geçiş yapıyorsunuz. BeerHall’u farklı kılan noktalardan biri ise buradaki sokak yemekleri olarak görünüyor. Bugs Bunnie, Oh My Dog!, Fries ve The Mexican isimli istasyonlarda hamburgerler, bunlar, sosisli sandviçler, kızartmalar ve tacolar mevcut. Kısacası biranın yanına gidebilecek her şey. Gastronomik bir deneyim yaşayacağınız bir alan oluşturulmuş.

Öğle yemeği zamanında uğradığım için yemekleri deneme şansım da oldu. Bugs Bunnie istasyonundan sipariş ettiğim “Kırmızı Başlıklı Burger” pancarlı kırmızı ekmeği, dana bacon, omlet, jalapeño, isli marul ve acılı cheddar peyniri ile benim damağım için biçilmiş kaftandı. Bun’lar ise tek kelimeyle harika. Adeta anne mutfağından çıkmış ekmeklere taze hazırlanmış kırmızı ve beyaz etli içerikleri ile Bun çeşitleri baş döndürüyor. Hamburgerden hafifi olmasına rağmen doyurucu. Deneyemediğim iki istasyon daha var. Haftaya arayı kapatırım diye düşünüyorum. Bira seçimim ise Meantime Yakima Red oldu. Baharatlı tatların yanında ağırlığını hiç yitirmedi ve harika bir eşlik sağladı. Şerbetçiotu ve meyvemsi karakteri damaktan akıp gitmiyor ve kremamsı dokusunu damakta bırakıyor.

Tatlı kısmını ise İspanyol sokak lezzetlerinden “Churros” ile geçirdim. İçinde krema dolgusu ve üstüne dökülen çikolata sosu ile tattığım BrewDog Punk IPA, yüksek şerbetçiotu içeriği ve aromatic yapısıyla damakta lezzet fırtınası yarattı. Ancak Churros’un biraz daha tarçın bombası olup acı olması gerektiğini düşünüyorum.

Kısa zityaretimden öğrendiğim kadarıyla daha birçok sürpriz ileride bizi bekliyor. İnovatif bira kokteylleri, özel tasarım servis ekipmanları, yeni biralar, yemekler ve partiler. Bira fiyatları 10 TL’den başlıyor. Menü daha tam olarak hazır olmadığı için tam fiyatları bilemiyorum. Ancak menüyü ele geçirdiğim an burayı güncelleyeceğim.

Yemeklerde ise menünün bir bölümünü ele geçirdim. Bun’lar 10 TL’den başlıyor. Burgerler ise 14-25 TL arası. Sosisliler de iki boyda sunuluyor. Küçükler 6-8TL, büyükler ise 17-20TL arası.

BeerHall Beşiktaş’a ayrı bir eğlence katacak. Özellikle iş çıkışlarında küçük kaçamaklar için oldukça hoş bir mekan oldu Akaretler’de. Çapa Marka’yı bu güzel girişimden dolayı kutluyorum.

BİRA BARDAKLA İÇİLİRSE GAZ YAPMAZ !!

Yorum yazın