Ardbeg Uigeadail

In Viski by Keyif Adamı1 Comment

Ülke – Bölge: İskoçya – Islay
Damıtımevi: Ardbeg
Tür: Single Malt
Yaş: NAS (Yaş İbaresi Belirtilmiyor)
Fıçı: Burbon & Ex-Sherry
Alkol: 54.2%

Burun: Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Çikolata ile başlıyor, karamel yoğunluğu sarıyor her tarafı. Hemen arkasından sedir ağacı kokuları baskınlaşıyor. Deri notaları viski havalandıkça belirginleşiyor ve is aromalarıyla dengeleniyor. Harika! Su eklemek zaten kompleks bu viskiyi biraz daha kompleks hale getiriyor. Kuru üzüm, incir gibi aromalar da ortaya çıkıyor.
Damak: Damağınızın tamamen kaplandığını hissediyorsunuz. Başlangıçta tatlı notalar öne çıkıyor, çam balı, siyah orman meyveleri damağınızı arkadan gelen güçlü turbaya hazırlıyor. Damağın ortasında baharatlar ve turba patlıyor. Sona doğru ise tütünsü notalar, kakao ve çikolatayla bezeniyor. Çok iyi bir Küba purosu gibi…
Bitiş: Demerara şurubu ile başlayan yoğun şekerli bir his, barbekü dumanıyla doluyor. Çok uzun, kalın, akılda ve damakta kalıcı bir bitiş. Su eklenince bitişte espresso izleri de hissediliyor.

İnanılmaz bir viski!! Ardbeg Uigeadail için söyleyebileceğim en özet cümle bu. Bu kadar kompleks bir viskiyi Türkiye’de görmek çok önemli. Evimde her zaman bulundurmak isteyeceğim bir viski. Aynı zamanda da %54.2’lik fıçı gücündeki alkol miktarıyla göz alıcı.

İşin ilginç tarafı bu alkolü sert bir şekilde değil dengeli bir şekilde sunuyor. Zaten bence Ardbeg Uigeadail komplekslik ve denge açısından dünya üzerinde en üstlere oynayabilecek bir viski. Ardbeg’in simge haline gelmiş güçlü turbalı yapısını şeri fıçılarından gelen koyu karakterler ve meyve nüanslarıyla üst düzeye taşıyor.

Ardbeg Uigeadail
2009 yılında ünlü viski yazarı Jim Murray tarafından da yılın viskisi seçilen Ardbeg Uigeadail’in ‘Oog-a-dal’ şeklinde telaffuz edilen ismi İskoç dilindeki ‘Karanlık ve Gizemli Yer’den türetilmiş ve adını Ardbeg’in suyunu aldığı gölden almış. Ardbeg’in son yıllarda yaptığı en iyi iş olarak anılan viskinin favorileriniz arasına girmesi çok da uzun sürmeyecek.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Comments

  1. A marriage of Ardbeg from bourbon barrels and sherry butts which gives a sweet and smoky finish to this malt.

Yorum yazın