Andrea Karaköy – Karaköy’ün Şık Durağı

In Mekan, Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Bu yazı 3 yazılık Mekanlar & Kokteyller serisinin [part not set] numaralı yazısıdır
Andrea son dönemlerde Karaköy’ün en işlek mekanlarından. Doğal olarak merak edip kokteyllerini denemek üzere yola düştüm. İstanbul’un deneyimli işletmecilerinden sevgili Melih Doğan’la yaptığımız sohbette, Andrea’nın yemek, müzik ve içki üçgeninde optimum bir nokta yakalamak üzere kurulduğunu belirtmesi, bu üçgenin her noktasında bir denge aramaları beni mutlu etti.

Andrea Karaköy Giriş

Mekana bir göz atınca aslında gizli geçitlerden farklı bir atmosfere ulaşıyor gibi hissediyorsunuz. Bar bölümünden sonra yüksek tavanlı bir avlu, üst katta iki farklı yemek odasının olması mekanı alternatif eğlencelere uygun kılıyor. Ancak mekanın eski bir kilise olması ve duvarlarının soyuk bir şekilde durması da atmosferi daha çekici kılıyor. Dekorasyon da bu havaya oldukça uygun.

Andrea Avlu Andrea Yemek Odası

Andrea’nın kokteyllerine hızlıca geçelim. Diğer mekanlardan farklı olarak Andrea her kokteylinde Thomas Henry markasının toniklerini kullanıyor ve bu toniklerle farklı lezzetler yaratmayı hedefliyor. Thomas Henry, tonik konusunda oldukça iddialı ve kaliteli bir marka. Ürün yelpazesinde bulundurduğu farklı aromalı ve tatlı tonikler denenmeye değer. Barın başında ise sevgili Doruk Aydın var.

İlk kokteyl Kuzu Kulağı oldu. TH(Thomas Henry) Spicy Ginger ve cin ağırlıklı bu koktey ferah ve baharatlı bir kokteyl sevenler için ideal diyebilirim. Zencefilin acı tadı da damağınıza nokta nokta işleyerek keyif veriyor.

Andrea Kuzu Kulağı

İkinci kokteyl ise gecenin yıldızlarındandı. Jagermeister, votka, TH Mystic Mango Lemonade kullanılarak hazırlanan ‘DoberMeister’ tropik meyvelerin yanında kış baharatlarıyla süslenmiş tatlı ekşi tatları sevenler için güzel bir kokteyl.

Andrea DoberMeister

Bir sonraki kokteyl ise ‘Bitter Fruit’ oldu. Campari, rom, TH Grapefruit, greyfurt, zencefilli sour mix ve creole bitter kullandığımız bu kokteyl Negroni sevenler için farklı bir alternatif olabilir. Bitter ve narenciye tatları damakta uzunca kalıyor.

Andrea Bitter Fruit

Magic Agave ise vahşi kokteyl isteyenlerin tercihi olabilir. Tekila, deniz tuzu, salamura, turşu suyu ve Tabasco’nun yanında TH Spicy Ginger içeren bu kokteyl sizi bir anda yaz sıcağına kavuşturuyor. Bu yazın sevilen kokteyllerinden olacak gibi.

Magic Agave

Viski eklenince kokteyl benim için bir ölçü daha önem kazanıyor. Viskinin karakterinin kokteyle nasıl yansıdığı benim için oldukça önemli. Elder Andrea isimli kokteylde Chivas Regal, mürver çiçeği likörü, lime, Southern Comfort ve TH Elderflower Tonic kullanılıyor. Gecenin favorisinin benim için bu kokteyl olduğunu söyleyebilirim. Bütün içeriklerin tatlarını ve aromalarını tam olarak alabildiğim, dengeli, damak dolduran bir kokteyl oldu. Southern Comfort ve mürver çiçeği uyumu ise ayrıca güzeldi.

Elder Andrea

Son kokteyl ise mekanda oldukça popüler olan Red Light District oldu. Cin, Sour mix, nar suyu ve vişne suyu ile beraber TH Spicy Ginger eklenen bu kokteyl yoğun kırmızı meyve tonları sevenler için tam isabet olacaktır. Ben o yoğunluğu çok sevemeyenlerdenim ne yazık ki:)

Red Light District Andrea

Andrea gün içerisinde kokteyller açısından çok keyifli fakat yemek konusunda da bir o kadar iddialı. Şef Pelin Arslan’ın menüsündeki yemekler de ilgi çekici. Yakın bir dönemde yeniden uğrayıp o menüyü de denemeyi planlıyorum. Ancak genel bir fikir vermem gerekirse 2 kişi yemek ve kokteylle yaklaşık 200TL civarına güzel bir zaman geçirebilir. Üstte saydığım kokteyller de ortalama 30 TL civarında.

Haftanın 4 günü de farklı DJ’lerin gelip çalması müzik açısından da mekanı ilginç kılan detaylardan.

Karaköy Sokakları!!

 

Series Navigation

Yorum yazın