anCnoc Cutter

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Ülke-Bölge: İskoçya – Highland
Damıtımevi: Knockdhu
Tür: Single Malt
Yaş: Yaş Belirtilmiyor
Fıçı: Ex-Bourbon
Alkol: 46%

Burun: Meşe ve fenol aromaları çarpışıyor. Havalandıkça şeftali ve nektarin kokuları oluşuyor.
Damak: Kül notalarını direk hissedebildiğiniz bir şekilde başlıyor damak. Ekşi narenciye tatları, elma ve şeftali tatlarıyla birleşiyor. Meşe izleri de belirgin bir şekilde damakta yerini alıyor. Ve tabii ki turba her yerde.
Bitiş: Yaplı ve güçlü bir dokusu var. Turbayı, isi sürekli hissediyorsunuz. Ceviz izleri de bulunmakta.

anCnoc Cutter, anCnoc’un ‘the Peaty Range’ serisi viskilerinden özel bir şişeleme. 20.5 ppm(parts per million) fenol içeren viski turba içeriğinde Bowmore ve Highland Park viskileri ile aynı yerlerde diyebiliriz.

2014’te piyasaya sürülen bu viski ismini Cutter adı verilen, daha sığ ve kuru bölgelerden turba çıkarmak için kullanılan aletten alıyor. Eski burbon fıçılarında olgunlaşan viskinin rengi oldukça açık olmakla beraber ‘the Peaty Range’ serisinin en yüksek oranda fenol içeren viskisi.

İskoçya ana karasında üretilen turbalı viskiler alışkanlığımızın dışında tatlar veriyor ve ben bunu cidden çok beğeniyorum. Aslında Knockdhu Damıtımevi açıldığı dönemde yani 1894 yılı civarında Highland Bölgesi’nde en çok kullanılan yakıt türü turbaydı ve viskilerde de doğal olarak daha çok turba bulunuyor ve isli bir karakter vardı. Knockdhu da bu seriyi üretirken geçmişte ürettikleri viskilere yaklaşmak istedi ve başarıya da ulaşmış gibi görünüyor.

Viski karakterinde turba bulunmasını ve ex bourbon fıçılarını sevenler için ideal bir viski diyebilirim. Damağınızın biraz zorlanmasını beklemelisiniz.

Damakta canlı ve genç bir Ardbeg karakterinde olduğunu söylemek mümkün. Eğer isli bir viski karakteri arıyorsanız ve anCnoc Cutter’ı denemediyseniz tavsiye ederim.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

İlginç Viski!!

Yorum yazın