Alancha – Kokteylin Cooktail’e Dönüştüğü Yer

In Mekan, Kokteyl by Keyif AdamıLeave a Comment

Bu yazı 3 yazılık Mekanlar & Kokteyller serisinin [part not set] numaralı yazısıdır

Geçtiğimiz haftalarda 2015’in en değer kazanan, bir nevi yeni deneyimlerin mekanı olarak nitelendirebileceğimiz Alancha’nın Beets isimli bar bölümündeydim. Sevgili Murat Özel’le Alancha hakkında samimi bir sohbet yaşadık.

Alancha daha girişiyle benim gibi koyu renkli mekanları seven kişilerin beğenisini kazanacak bir mekan. Öncelikli ilgi alanım bar olduğu için yemek konusunu bu yazıda bulamayacaksınız ancak sevgili Cem Karakuş yazısında Alancha’yı oldukça keyifli bir şekilde anlatmış.

Alancha Bar Alancha Bar Top

Alancha’yı diğer barlardan ayıran en büyük özelliği kokteyl sanatını Alancha’ya özgü bir şekilde ‘Cooktail’ olarak yorumlamaları olmuş. Kokteyllerde şişelerden direk içki kullanmamaya gayret ediyorlar. Her içki farklı yöntemlerle modifiye ediliyor ve servisiyle de bir hikaye yaratılıyor. Bar müşterileriyle daha etkileşimde olmaya çalışıyorlar ve ‘Çekinmeyin, sorun!’ diyorlar korkusuzca.  Fotoğraflardan da görebileceğiniz üzere bar tabureleri ve bar yerleşimi ile barmenlerin durduğu seviye aynı olduğu için çok keyifli bir etkileşim sağlanıyor ve kokteyl hazırlanırken bu sürece dahil olabiliyorsunuz.

İçkiler modifikasyonlarında farklı sebze, meyve ve içeriklerle infüze edilebiliyor. Kullanılan bitter özellikli içkiler ise ev yapımı. Ben 6 farklı kokteyl denedim ve şimdi onları tek tek anlatacağım.

Bitters Alancha Alancha Infused Cocktails

Çamur

Çamur menüde ilk dikkatimi çeken kokteyl oldu. Rakı ve İskoç viskisinin buluşmasını merak etmiştim doğrusu. İskoç harman viskisi, peppermint ile, Türk rakısı ise dereotu ile infüze edilmiş ve kokteyle eklenmişti. Bu iki alkollü içeriği kendilerinin hazırladığı bir mix ile harmanladılar ve kokteylin ismine yakışır bir şekilde toprak bardakta servis ettiler.

Çamur Alancha

Rakı korktuğum etkiyi yaratmadı. Uzaklardan anason aromaları karamel ve tarçın notalarına eşlik etti. Viski damağın arkasında kendisini gösterdi ve baharatını sundu. Doğruyu söylemek gerekirse bu kadar dengeli ve lezzetli bir birleşim olacağını düşünmemiştim. Yemek sonrası büyük bir zevkle yudumlanabilecek bir kokteyl.

Bubble

Biberli Caçhaca’yı görünce atladığım kokteyllerden biri oldu. Biberle aromalandırılmış Caçhaca, salatalık, kakule, karanfil, lime ve baharat şurubu ile karıştırıldıktan sonra salatalık ve fesleğen aromaları içeren köpüğüyle ferah bir içim sunan Bubble adeta bir Cumartesi öğleden sonrası kokteyli.

Bubble

Antioxidan

Antioxidan Alancha’nın ünlü kokteyllerinden. Salatalık ve cinin geniş kadehlerde, dev bir parça buzla servis edildiği lezzetli ve dengeli bir kokteyl. Daha çok bayanların tercih ettiği bu kokteyl yemek öncesi 1-2 kadeh atılabilecek tarzda. Ferah, aromatik, neşeli.

Antioxidan

G’s Fizz

Gecenin favorisi!! İnanılmaz!! Tahin, pekmez, ev yapımı zencefil likörü, yumurta akı bu kadar mı güzel bir araya gelir. Önce kıvam ve köpük yaratmak için dry shake edilen içerik buzla soğutulunca inanılmaz bir hal aldı.

Yerel içerikle hazırlanan bir kokteyl denemek isterseniz hemen deneyin!!

G's Fizz

Füme

Sırada Füme var. İsmi üstünde füme tatları deneyeceğimiz koyu bir kokteyl bekledim. İncirli burbon, zencefil likörü, narenciye karışımı meydanea getirildikten sonra bir kap içerisinde smoke gun yardımıyla isleniyor.

Füme Alancha

Füme kadehte oldukça şık duruyor. Buruna is kokusu çok hakim. Damakta burbonun baharatlı yapısı ile narenciye dengeli bir şekilde buluşmuş. Damak ise susatırcasına kuru. Yemekten önce içmeniz is kokusunun yemeği kapatmasına neden olabilir. Bu sebeple sonra tercih edebilirsiniz.

Füme Alancha

Denediğim son kokteyl ise benim istediğim bir doğaçlama çalışma oldu. Kış baharatları ile harmanlanmış romun sour tat ile buluşması oldukça dengeli ve servisiyle de ilginç bir kokteyl ortaya çıktı. Bir vazo içerisindeköpük ve kış baharatlarıyla servis edilen bu kokteyl kadınların ilgisini çekebilecek cinstendi.

Cooktail Alancha

Açıkçası klasik kokteyl hayranı olmama rağmen Alancha’nın ‘Cooktail’ çalışmalarıyla oldukça keyifli bir vakit geçirdim. İçtiğim her kokteyl için büyük bir efor gösterildiği ve kafa yorulduğu çok belli. Bir dahaki ziyaretimde tadım deneyimi yaşayıp sonra ‘Cooktail’ tatma fikrimi gerçekleştireceğim.

Alancha aynı zamanda ‘Cooktail’ Atölyeleri düzenleyerek zaman zaman sizi barın iç tarafına da misafir ediyor. Takipte kalın!!

Alancha Cooktail

Adres : Maçka Kempinski Residence, Vişnezade Mahallesi, Hüsrev Gerede Caddesi, Şehit Mehmet Sokak, No 9, Beşiktaş, İstanbul

Telefon : 0212 261 35 35

Bu kokteyller paylaşılmalı

 

Series Navigation

Yorum yazın