Ailsa Bay

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

Mortlach 18

Ülke – Bölge: İskoçya – Lowland
Damıtımevi: Ailsa Bay
Tür:  Single Malt
Yaş: NAS (Yaş İbaresi Belirtilmemiş)
Fıçı: Ex Bourbon, First Fill, Refill & Virgin Amerikan Meşesi
Alkol: 48.9%

Burun: Topraksı aromalarla başlıyor Ailsa Bay. Turba hakimiyet kazanıyor ve arkasından tatlı krema notaları yükseliyor. Fenol zaman içerisinde kendini iyice göstermeye başlıyor. Beklediğimden çok daha iyi bir yapıda olduğunu söyleyebilirim.
Damak: Sahilde ateş yakmışsınız ve ağzınızın içine bütün o is karakteri doluyor. Meyan kökü ve akçaağaç şurubunu andıran bir tatlılık ve kalınlık hissi kırmızı meyve ve turbanın vahşiliğiyle inanılmaz bir denge yakalıyor.
Bitiş: Vanilya öne çıkmış ancak arkadan katran notaları ve turba takipte. Kırmızı meyve izleri de bitişi taçlandırıyor. Uzun ve turbalı. Biraz daha yoğun bir bitiş olsa inanılmaz olacaktı.

Ailsa Bay sektör devi William Grant & Sons firmasının Lowland Bölgesi’nde bulunan Girvan Damıtımevi ile aynı komplekste bulunuyor. 2007’den bu yana üretim yapan Ailsa Bay’in ilk viskisi 2016’da satışa sunuldu.

Ailsa Bay’in birçok özelliği ilgi çekici. Öncelikle imbiklerinin kardeş damıtımevi Balvenie’dekilerle aynı şekilde olduğunu belirtmek lazım. Öncelikli olarak William Grant’in harman viskisi (Grant’s) için malt viski üreten Ailsa Bay, dört farklı karakterde viski üretiyor. Ester ağırlıklı, fındık karakterinde, meyve karakterinde ve yüksek turbalı.

Ailsa Bay’in turbalı malt viski üretiminde iki farklı turba miktarı var. Bunlardan biri 50 ppm olarak ölçülürken tattığımız bu şişenin turba miktarı 21 ppm olarak ölçülmüş. 21 ppm’lik bu miktar piyasadaki Islay viskilerinden Bowmore ve Highland viskilerinden anCnoc Cutter ile çok yakın bir rakam.


Efsane Master Blender Brian Kinsman bu viskide SPPM isimli farklı bir ölçüm daha belirtiyor. Yani ‘Sweet Parts Per Million’. Açıkçası benim çok hoşuma gitti. 11 ppm olarak ölçülen SPPM miktarı damakta da relatif olarak kendini gösteriyor.

Olgunlaşma sürecinde kullanılan fıçılardan olan ex bourbon fıçılarının da eski Hudson Baby Bourbon fıçıları olduğunu belirtmek gerekiyor.

Viski hakkında ilginç bir bilgi de Brian Kinsman’ın Japon viskisinde çokça kullanılan bir yöntemi İskoç viskisine taşıması. İskoçya’da viskiler olgunlaşmaları bittiğinde büyük bir fıçıda ‘evlendirilir’ ve ondan sonra şişelenirler. Ancak Ailsa Bay single malt viskisinde imbiklerden çıkan iki farklı ‘new made spirit’ evlendirilip olgunlaşmaya gönderiliyor.

Genç olduğunu bildiğimiz bu viski genç yaşına rağmen şaşırtıcı bir performans sergiledi. Çirkin Adamlar Viski Kulübü ile tattığım viski gecenin yıldızıydı dersem yalan söylemiş olmam.

0/25
koku
0/25
BİTİŞ
-----
0/25
damak
-----
0/25
GENEL
0/100
TOPLAM

Bu viskiyi paylaşmam lazım !!!

Yorum yazın