27 Mart Uluslararası Viski Günü & Michael Jackson

In Viski, Haber by Keyif AdamıLeave a Comment

27 Mart gününü birkaç yıldır Uluslararası Viski Günü olarak kutluyoruz. Sorunuzu duyabiliyorum “Michael Jackson ismiyle bugünün alakası ne?”. Burada müzik dünyasının süper yıldızından değil bira ve viski dünyasının süper yıldızından bahsediyorum oysa ki. Aynı ismi paylaşan iki kişinin de bu denli önemli seviyeye gelmesi çok ilginç bir durum.

Michael Jackson viski dünyasında o kadar önemli bir yer aldı ki doğum günü olan 27 Mart Uluslararası Viski Günü olarak anılmaya başlandı. 2007′de Parkinson hastalığından dolayı 65 yaşında ölen Jackson’ın kitapları 3 milyondan fazla kopya sattı. Amerika başta olmak üzere butik bira dünyasında 70′lerde başlayan devrimin öncülerindendi.

international whisky day

Michael Jackson Litvanya’dan göçen Chaim Jakowitz’in torunu olarak dünyaya geldi. Babası Isaac Redcar’dan Margaret isimli bir kadınla evlenmiş ve üç çocukları olmuş. Michael’ın ikizi doğduktan kısa bir süre sonra ölürken kız kardeşi ise Heather adını almış. Isaac, adını ve soyadını bir süre sonra değiştirip Jack Jackson ismine geçmiş. Burada aynı isimli bir müzisyen olduğundan haberi yokmuş ve farkında olmadan bu geleneği oğlu Michael ile devam ettirmiş. Müzik yıldızı Michael Jackson ünlü olduğunda viski sever Michael The Beer Hunter isminde bir TV dizisine başlamış ve benzer bir eldivenle bira deneyimlerini anlatmıştır.

Aile savaştan sonra Leeds’e göç eder ve Michael Almondbury’deki King James Grammar School’da eğitimini alır. Buradan sonra Huddersfield Examiner isimli yayın organında stajyerlik yapar. Birkaç gazetede çalıştıktan sonra 1977′de The World Guide to Beer isimli kitabını yayınlayarak bir dönüm noktasına imza atar. İngiliz ve İrlanda biraları Jackson’un kitabından sonra yeni rakipler edinir. Bu rakipler bugün zevkle içtiğimiz manastır biraları, lambic biralar gibi biralardır. Adeta biranın sırlarını dünyaya tanıtan Jackson bu kitabından sonra birkaç bira kitabı daha yazar ve büyük popülerlik kazanır.

Bu andan sonra viskinin aslında ale tarzı biranın şerbetçiotu kullanılmadan distile edilmiş hali olduğunu gören Jackson, ilgisini single malt viskilere çevirir. Kısa bir süre içerisinde burada da tanınan Jackson 1989′da Malt Whisky Companion isimli ünlü kitabını yayınlar.

malt whisky companion

Bu kitabını “Guide to Single Malt Scotch” ve “Scotland and Its Whiskies” ile takip eden yazar “Whisky” isimli son kitabını 2005′te çıkardı ve 5 dalda uluslararası ödül kazandı. Viski konusunda sektörde oldukça saygın bir yer kazanan Jackson, Türkiye’ye de bir ara yolu düşen uzmanlardan.

Yazıları Playboy, Washington Post, Whisky Magazine gibi bir çok yerde yayınlanan Jackson Glenfiddich’ten ödüller aldı. Alman Gastronomi Akademisi’nden Edebiyat Madalyası’nın yanısıra Belçika bira evlernie gösterdiği destek ve hizmetten dolayı Prens Phillipe’den “The Belgian Mercurius” ödülünü aldı.

Jackson dünyada biraya şarap kadar önem verilmesi gerektiğini belirtirdi. Bir restoranda “bir kadeh şarap” şeklinde şarap istenmemesi gerektiği gibi biranın da istenemeyeceğini savunurdu. Viski dünyasına ise kitabıyla sunduğu puanlama sistemiyle yol gösterdi. 0-100 arası verdiği puanlarda 75 puanın üstündeki viskilerin satın alınması gerektiğini söyledi. Aldığı “Master of the Quaich” ödülü viski dünyasında ne kadar önemli biri olduğunu göstermekte. Jackson’ın Whisky Magazine’deki yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

İlginç bilgilerde yok değil kendi bardaklarını 1998′de tasarladı. Bundan kısar bir süre sonra da Michael Jackson’s Rare Beer Club isimli bir mekan yarattı ve bir süre çalıştı.

Michael Jackson's Rare Beer Club

10 yıllık bir Parkinson sürecinden sonra 2007′de ölen Jackson’ın doğduğu gün olan 27 Mart Uluslararası Viski Günü olarak kutlanmakta. Bu yıl 10. yılını kutladığımız günde dünya genelinde de çeşitli organizasyonlar düzenlenmekte.

Kadehlerimizi Michael Jackson için kaldırıyoruz. Slainte.

Yaşasın Viski!!

Yorum yazın