2016’nın En İyi Viskileri

In Viski by Keyif AdamıLeave a Comment

2016’yı ülkece geride bırakmayı dört gözle bekliyoruz sanırım. Yine de 2016 Keyif Adamı için harika bir yıldı. Bu yıl içerisinde çok değerli viskiler de içtim tabii ki. Geçtiğimiz yıl ‘2015’in En İyi Viskileri’ yazısını yazarken biraz daha ulaşılması zor viskileri de listeme eklemiştim. En iyi viski aslında kişiden kişiye ya da bütçeye göre değişebiliyor. Benim için en iyi viski sadece notlarıma göre değil bana tekrar tekrar yaşatığı deneyimle de ilgili. Bu yıl artık bulamayacağımız birçok viski içsem de onları sıralamaya eklemedim. Bir iki örnek dışında Türkiye’de ve dünyada karşılaşacağınız ve ulaşabileceğiniz viskileri yazmaya çalıştım. Karşınızda 2016’da tattığım en iyi 15 viski.

Woodford Reserve Rye

Yılın sonlarına doğru piyasaya sınırlı sayıda giren Woodford Reserve Rye, %53 çavdar oranıyla burbondan çavdar viskisine doğru güzel bir basamak oluşturmuş. Halen birçok noktada bulabileceğiniz bu ‘punchy’ viskiyi bulun ve deneyin. Özellikle klasik viski kokteylleriyle bir kez daha deneyin:D

Detaylı Tadım Notları

Bulleit Rye

Yıl boyunca keyifle yudumladığımız harika viskilerden. %95 çavdar %5 arpa oranıyla göze çarpıyor. Aromatik, kolay içimli ve özetle harika!! Çavdar viskilerinin yükseldiği bir yılda olduğumuzu hatırlatıp hayranının çok olduğunu belirtmek lazım.

Detaylı Tadım Notları

Chivas Regal Ultis

Yılın sonuna yaklaşırken Türkiye marketine giren bu viski, Chivas Regal’in ilk malt harmanı viskisi olma özelliğini taşıyor. 5 farklı malt viskinin ustaca harmanlanmasıyla ortaya çıkan Chivas Regal Ultis’i bir kez olsun denemenizi tavsiye ederim.

Detaylı Tadım Notları

Chivas Ultis İle Tanışma

anCnoc Cutter

Bu yıl birçok kez tatma fırsatı bulduğum viskilerden. Highland’de bulunan Knockdhu Damıtımevi’nin köklerine verdiği bir mesaj. anCnoc Cutter, Highland’de eskiden üretilen turbalı viskilere atıfta bulunan The Peaty Range’in son üyesi. 20.5 ppm turba oranıyla da dikkat çekici. Turba ve is seviyorsanız çok ilginç gelecek.

Detaylı Tadım Notları

Johnnie Walker Island Green

Amerika ziyaretinden dönerken Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda bulunan Johnnie Walker House’un barında tatma fırsatı bulduğum harika viski. Bu yılın en iyilerinden. Lezzetli, turbalı, dolgun, iç ısıtıcı. Ne isterseniz var.

Detaylı Tadım Notları

Chapter7 Tormore 19yo

Viskide Türk İmzası yazımda bahsettiğim Chapter 7’ın harika viskisi. Bu taster bile bu harika viskiyi bu listeye koymaya yetti. Floral başlayan deneyim tropik meyvelere oradan da baharata uzanıyor.

Detaylı Tadım Notları

Wanthology Viski Seti Tadım Notları

BenRiach 15 Sauternes

İstanbul Viski Dostları ile tattığımız deli viskilerden biri daha. Ne yazık ki bulması çok zor. Hatıralarda yaşayacak:D Sauternes fıçı benim için viskiyi çok özel yapıyor. Tatlı ve zarif bir karakter!!

Detaylı Tadım Notları

Macallan Rare Cask

San Francisco’da katıldığım Raise The Macallan etkinliğinde tattığım viskilerden biri ise bu yıl çok ses getiren Macallan Rare Cask oldu. Damıtımevinde bulunan fıçıların %1’inden seçilen 16 farklı tip fıçıdan viski ile üretilmiş. Vanilya, kuru meyveler, baharat, narenciye ve taze meyvelerin dans ettiği damakta çikolata ve toprak tatlarına ulaşıp yeniden meyvemsi ve baharatlı bir çıkışa ulaşan bir viski. Türkiye’de de bulabilirsiniz.

Macallan 18

Mayıs ayında düzenlediğim Macallan Dikey Tadımı’nda tattığımız Macallan 18 Year Old’u tanımlamak aslında hiç zor değil. Mükemmel ve hatasız!! Ne yazık ki Türkiye’de yok ancak Amerika ve Avrupa’da bulabilirsiniz.

Detaylı Tadım Notları

Johnnie Walker Green Label

Benim için eski sevgilinin geri dönüşü gibiydi Johnnie Walker Green Label’ı yeniden elime aldığım an. Yine lezzetli, yine vazgeçilmez.

Detaylı Tadım Notları

Lagavulin 18

Feis Ile 2016’da satışa sunulan 6000 şişeden birine sahip olmak mutluluk vericiydi. Bunun için sevgili Ermal Kuqo’ya teşekkür ederim. Lagavulin 18 oldukça farklı bir ekspresyon. Ferah ve kompleks bir damağa sahip bu viski ile her dakika farklı bir deneyim yaşamak mümkün.

Detaylı Tadım Notları

Aberlour A'Bunadh

Türkiye’de bu yılın en çok konuşulan viskilerinden biri. Ülkemizdeki ilk cask strength viskisi olması, uygun fiyatı ve lezzeti bu viskiyi bir üst seviyeye taşıyor. Oloroso fıçısının her notasını tane tane veren A’Bunadh adeta ağzınızda bir lezzet fırtınası yaratıyor. Tarçın, muskat, yenibahar, kuru meyveler, kırmızı orman meyveleri, vanilya, deri, tütün, bitter çikolata ve daha fazlası.

Laphroaig Lore

İstanbul Viski Kulübü olarak bu yıl yaptığımız en deli şey herhalde Ağustos’ta 8 şişelik bir Laphroaig Dikey Tadımı düzenlemekti. Laphroaig Lore de o gecenin şaşırtan viskilerinden biri olmuştu. Bu kadar zengin bir viski beklemediğimi itiraf etmeliyim. Kül aromalarını bu kadar sevdiğim başka bir viski hatırlamıyorum:)

Detaylı Tadım Notları

Compass Box The Lost Blend

The Lost Blend ismini O. Henry’nin 1907’de yazdığı bir hikayeden alıyor. Hikayede New York’ta bar sahibi iki arkadaşın farklı içkileri harmanlayarak doğa üstü güçleri olan bir içki üretmeye çalışıyorlar. The Lost Blend aynı zamanda Compass Box’ın 2001 yılında çıkardığı Eleuthera malt harmanını onurlandıran bir viski. Compass Box 2004 yılından itibaren bu viskide kullandığı 15 yaşında yeniden yakılmış fıçılarda olgunlaşan Clynelish maltını bulamayınca üretimi sonlandırmış.

Burun çok zarif. Floral etkinin altında yatan baharat ve meyveler isle destekleniyor. İçtiğiniz her an keyif alıyor, o da yetmiyor aşık oluyorsunuz.

Detaylı Tadım Notları

Old Potrero Rye

Sadece bu yazıda bile 3 çavdar viskisi yazmış olmam trendi ve çavdar viskisinin güzelliğini net bir şekilde gösteriyor. San Francisco’dan Amerikan Viskileri Gecesi’ne getirdiğim bu harika viski damakta farklı diyarlara götürüyor sizi. Baharat, karamel, çikolata, kırmızı meyveler, narenciye gibi birçok aromayı ve tadı beraber yaşıyorsunuz.

Detaylı Tadım Notları

Lagavulin 12 CS 2014

İstanbul Viski Kulübü ile Lagavulin Dikey Tadımı’nda tattığımız Lagavulin 12 Cask Strength 2014 sevgili Viski Perver’in  harika bir sürprizi oldu. Lagavulin 8’in adeta bir basamak üstü, %54.4 alkol oranına rağmen bu alkolü damakta hissettirmeyen, nane, ardıç gibi ilginç tatları da bünyesinde bulunduran harika bir viski. Sanırım bu yıl tattığım en iyi viski desem kimse itiraz etmez.

Detaylı Tadım Notları

Macallan The 1874 Replica

Açıkça konuşmak gerekirse bu viskiyi hem bulunması zor diye hem de benim için çok özel diye ‘Özel Viski’ sınıfına koydum. Üstad Teoman Hünal tarafından Bir Macallan Gecesi’ne getirilen bu viski o gece hepimizi büyülemişti. 20 yaş üzeri olan bu Macallan tek kelimeyle olağanüstüydü. Mantar çıkar çıkmaz portakal aroması etrafı sarıyor. Kuru erik, tarçın, muskat, üzüm pekmezi ve rom notaları havalandıkça viskiye ekleniyor. Damakta inanılmaz gövdeli, içimi kolay bir viski var. Tütün, çikolata, marzipan tatları geliyor ve bitişi oldukça uzun. İnanılmaz!!!

Bu listeyi paylaşmalı !!

 

 

Yorum yazın