2015’in En İyi Viskileri

In Haber, Viski by Keyif Adamı1 Comment

Bu yazı 2 yazılık 2015'in En İyileri serisinin [part not set] numaralı yazısıdır
Yarın gece 2015’in son anlarını sevdiklerimizle kutlamaya hazırlanıyoruz. Hazır tempo olarak da biraz gevşemişken dün başladığım “2015’in En İyi İçkileri” serisinin ilk yazısı olan “2o15’in En İyi Biraları” yazısından sonra viski ayağına geçmek istedim. 2015 yılında İskoçya Viski Macerası’nda, Brüksel ve Amsterdam’daki Bira ve Viski Turu’nda, İstanbul Viski Dostları Tadımları’nda, Maltın Günü’nde, Viski Dostları tadımlarında ve kendi başıma tattığım viskiler arasından 15 viskilik bir derleme yaptım. Yazdığım viskilerin bir bölümü çok kolay bulunabilirken bir bölümünü bulmak ne yazık ki çok zor. Ancak damağımda iz bırakan viskileri sıraladım. Karşınızda Keyif Adamı’na göre 2015’in En İyi Viskileri.

İrlanda’nın yeni yıldızlarından diyebileceğim bir viski. Özellikle fiyat performans konusunda olağan üstü bir seviyede. Olgunlaşma süresinden sonra 6 ay da rom fıçılarında dinlenen bu viski fındıksı, bal, karamel ve topraksı aromalarıyla, kolay içimiyle harika bir viski. 27€’luk Duty-Free fiyatıyla dikkat çekiyor.

Glen Moray 10 Chardonnay Cask

Viski Dostları Tadımı’nın sürprizlerinden biriydi. 10 yılın hepsini şarap fıçısında geçiren pek viski yok. Bunun için şanslı günümüzdeydik. Burunda tereyağı, meşe, portakal gibi yoğun aromaların altında toffee, üzüm pestili aromaları da alınıyor. Damağı krema dokusunda, gövdeli. Şekerli tatlar önde baskın geliyor ve damağı karamel şekerlemesi, elma ve armut gibi meyveler kaplıyor. Bitişi dengeli, orta uzunlukta, hafif tahıl, erik ve olgun armut notalarıyla sona eriyor. Ve bir fiyat performans canavarı.

Sevgili İçmeden Sarhoş’un davetinde içtiğimiz harika viskilerden biri. %46 hacminde alkole sahip bu viski yüksek şeri etkisini net ve başarılı şekilde hissettiğim viskilerden biri oldu. Kuru meyvelerin isle dengeli bir şekilde buluştuğu aromalara sahip. Damaktaki baharat ve üzümsü tatlar da oldukça lezzetli bir viski ortaya çıkarıyor. Jim Murray’den de 95 puan aldığını belirteyim.

Clynelish

Maltın Günü Bağımsız Şişeleyiciler Tadımı’nda tattığımız viskilerden biriydi Connoisseur’s Choice Clynelish 1997. Burunda muz, armut, limon ve fundalık kokuları yer alıyor. Damak ise fındıksı, biber tatlarının yanı sıra krem karamel tadı da aldık. Bitişi orta kısa uzunlukta ve baharat eşliğinde sonlanıyor. Gecenin en beğendiğim viskilerinden biri olmuştu.

İskoçya’daki Viski Macerası’nda denediğim viskilerden biri de Glenfarclas 105 olmuştu. Cask Strength olarak şişelenen bu viskinin alkol seviyesi %60 gibi yüksek bir oranda. Toffee, fındık, is, meyan kökü aromalarını yüksek gövdeli bir damakta incir, hurma gibi koyu ve tatlı tatlarla buluşturan inanılmaz bir viski. Damakta bir an konyak izleri de hissedilebiliyor.

Bowmore Gold Reef

Sevgili kuzenim Sercan’ın harika seçimi. Yaş ibaresi olmayan viskilerin baskı altına alındığı bir dönemde, hele ki Black Rock’tan sonra Gold Reef tam bir soru işaretiydi. Ta ki şişeyi açıp ilk yudumu alana kadar. Mango, şeftali, papaya, is ve salamura aromalarının dengeli bir şekilde buluştuğu bir Islay viskisi. Damakta ananas ve turba ile beraber fesleğen ve tuz tatları mevcut. 1 litre olarak Duty-Free’lerde bulabilirsiniz.

Laphroaig 25

Maltın Günü ekibiyle uzun bir süre bu viskiyi içmek için bekleyip doğal olarak beklentimizi yükselttik. Tadım günü geldiğinde heyecanımızdan yerimizde duramıyorduk desem yeridir. Bu viski çok güzel ve özel bir viski. Ancak Laphroaig’un klasik tadını sevenler için biraz farklı gelecek. Ben de evde yaptığım kör tadımlardan sonra daha sağlıklı bir yorum yapabildim. Oldukça parfümsü aromalara sahip bir viski. Aromalar uzun süre boyunca daha da kompleks bir hal alarak ilerliyor. Çiçeksi aromaların yanında tatlı yabani meyveler, turba ve kıyı kokularını alabiliyorsunuz. Damakta yoğun ve gövdesi 25 yıllık bir viskiden beklediğimiz gibi değil. Fakat gerçekten lezzetli ve tuz aromalarının arasından fındık, bal gibi tatlar seçilebiliyor. Bitişi uzun ve sıcak. O kadar para vermeyin ama bulunca da deneyin.

Normalde Ardbeg 10’dan çok da vazgeçmem fakat İskoçya seyahatimde Ardbeg Auriverdes ile tanıştım. 2014 yılında Ardbeg Günü’nde piyasaya sürülen bu viskinin ismi Auri(Gold-Altın) Verdes(Green-Yeşil) sözcüklerinden gelmektedir ve 2014 yılındaki Dünya Kupası’nı işaret ederek Brezilya’nın futbol takımlarını işaret etmekte.  Turba, vanilya, meşe, nar, kahve ve çikolata aromaları uçuşuyor. Damak yuvarlak fakat dengeli değil. Floral aromalar patlıyor. Sanki cin içmişim gibi. Fenol ağırlıkta. Topraksı tatlar, tütün yaprağı tadı geliyor. Keyifli bir viski.

Detayları tadım notlarında bulabilirsiniz.

Balvenie PortWood 21

Çok sevdiğim Balvenie 14 Caribbean Cask’ın yanında tatmam etkisini kafamda biraz düşümüş olsa da sonra bir gün tek başıma tattığımda inanılmaz bir sanat eseri olduğunu gösterdi. 30 yaşındaki porto fıçılarında bitirilmiş. Burunda şeftali, kayısı ve nektarin aromaları var. Damakta olabildiğince zarif, yuvarlak ve dolgun. Pestil, bal, kırmızı meyveler, üzüm gibi tatlar almak mümkün. Bitişte ise bitter çikolata izleri taşımakta olan oldukça başarılı.

Glengoyne 21

Sevgili İçmeden Sarhoş’un sayesinde deneyebildiğim bir viski daha. Meşe aromalarını bal, balkabağı, tarçın ve muskat gibi baharatlar ve şeriden gelen kırmızı meyvelerle harmanlamış bir kokuya sahip. Damakta krema ve tereyağı mevcut ve meşenin damak çeperine yayıldığını hissedebiliyorsunuz. 21 yaşın hakkını vermiş.

Carn Mor

30. yaşımı kutlamak için Amsterdam’dan aldığım, doğduğum yıl olan 1985’te fıçılanmış bir viski. Bağımsız bir şişeleyici olan Carn Mor bu fıçıyı ise Benriach’tan almış. Narenciye aromalarını sevenler için harika bir viski. İlk başta Bodrum mandalinasını anımsatan bir aromanın yanında kuru meye şekerlemeleri bulunuyor. Damak gövdeli ve bitiş uzun. Portakal kabuğu, malt ve çiçeksi izler damaktan sona kadar devam ediyor.

Longrow Red

Gusto Viski Kulübü’nün Springbank Datımevi temalı tadımında tattığım bu viski gecenin en ilginç viskilerinden olmuştu. 9000 şişe üretilen bu viski daha yeni boşaltılmış Porto şarabı fıçılarında dinlendirilmiş. Fıçının viskiye verdiği renk bakır kızılı, topaz, gül kırmızısı arasında coşkulu enerjik bir ton. Renkteki canlılığını burunda ve damakta da kompleksliğiyle ortaya koymakta. Burunda iyodik, füme,kırmızı meyveler, tütün, animal tonlar ve turba kokuları unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Damakta ise Erik, pestil, sherry, turba ve kırmızı orman meybeleri yer alıyor. Baharatlı ve meyvemsi uzun bir bitiş sunan Longrow Red bulunduğu yerde koleksiyona eklemek üzere alınması gereken bir viski. İşte inanılmaz bir renge sahip ve viski olduğuna inanmakta güçlük çekeceğiniz bir eser.

Macallan 7

İtalya için özel üretilmiş bu viskiyi sevgili Teoman Hünal sayesine tatma fırsatı bulmuştum. Burunda baharat, floral, kırmızı meyveler, tarçın bulunmakta. Gövdeli, kremamsı bir dokuya sahip. Kuru üzüm, erik ve kış baharatları tadı var. Genç bir viskinin aslında doğru üretildiğinde ne kadar lezzetli ve başarılı olabileceğini Macallan 7’de görüyorsunuz. İtalyanların bu kadar çok tüketmelerine şaşırmamalı. Bulursanız sahiplenmek için düşünmeyin bile, hemen alın.

Detayları tadım notlarında bulabilirsiniz.

Macallan 10 Cask Strength

Sevgili Deniz Kut’un evinde misafirlikte tattığım olağanüstü bir viski. Macallan 10 Cask Strength’i tattıktan sonra 6-7 dakika boyunca damağımda devam eden harika bir lezzet patlaması yaşandı. Damakta fırtınalar estirdiğini, bunu yaparken de burunla dengesini hiç kaybetmediğini söylemem gerekiyor. 500 Sterlin civarında alıcıları hala bulunmakta.

Detayları tadım notlarında bulabilirsiniz.

SMWS 29.157

Amsterdam gezimizin son viskisiydi bu viski. Heidi’s Holiday To Islay inanılmaz güzel bir isim zaten. İsmin de etkisiyle tadıma başlamıştım ancak viski de ismi kadar harikaydı. Damağım ateş aldı!! Tütsülenmiş domuz eti kokusu, kül, vanilya, deniz tuzu , armut ve çiçeksi kokularına sahip, damakta gövdeli, sert, ve alkollü. %59.2 alkol kolay bir seviye değil. Turba, baharat, meşe, kuru üzüm tatları almak mümkün. Bitiş çok uzun, iyodik ve turba tatlarıyla bezenmiş.

Detayları tadım notlarında bulabilirsiniz.

Bu listeyi paylaşmalı !!

 

 

Series Navigation