101 Lezzet Festivali 2016 Nasıl Geçti??

In Şarap, Viski, Haber by Keyif Adamı1 Comment

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığım yazıyla TimeOut İstanbul’un düzenlediği 101 Lezzet Festivali hakkında bilgi vermiştim. Zaman hızlı aktı ve 24 Nisan Pazar günü Şiraz ve Finn Karaköy ile yemek içki uyumu üzerine atölye çalışmalarımızı için sabah saatlerinde Esma Sultan Yalısı’nda yerimizi aldık. Festival geçtiğimiz yıllara oranla daha az bir sayıda misafir kabul etti fakat bu sayı emin olun ki tam anlamıyla optimum sayı oldu. Ne boş denecek kadar az, ne de çok kalabalık denecek kadar fazla. Organizasyon ekibini bu konu için tebrik etmek gerekiyor.

101 Lezzet Festivali, kapıların açılmasıyla beraber hızlı bir şekilde başladı. Bu dakikadan itibaren ben kendi etkinliğim ile ilgilendiğim için çok fazla yemek yiyemedim. O yüzden sizi sevgili dostum Cem Karakuş’un ‘101 Lezzet’ yazısına yönlendirip, yemek – içki uyumu üzerine etkinliğimizle devam edeceğim.

Şarap – Yemek Eşleşmeleri

Tadımlara Şiraz Restaurant ile başladık. Ricottalı Pazı Kreması, Blueberry ve Hibiscus Crostini ve Amadeus Sauvignon Blanc eşleşmesi güne ferah bir başlangıç yapmamızı sağladı. İki benzer profil damakta rahat bir şekilde ilerledi. İkinci şarabımız ise Chateau Nuzun’un Rose şarabıydı. Kırmızıya yakın kuvvette, çilek aromalarının şov yaptığı bir şaraba sevgili Tuncay Gülcü’nün Ananaslı Hindistan Cevizi Sütlü Karidesli Midyesi eşlik etti. Şarabın üreticilerinden Nazan Uzun’un da bana eşlik etmesi harikaydı.

Pastırmalı Ahtapot Yahni ve 7 Bilgeler Pythagoras ise iki kompleks tadın, kuvvetli karakterin beraber nasıl uyabileceğini gösterir türdendi.

Şiraz’la bu serideki son eşleşme ise Red Ale Sorbet ve Leffe Radieuse eşleşmesi oldu.  Leffe’in birasındaki tatlı ve koyu aromalar, tatlıda bulunan nane ve kumkuat aromalarını karşıladı ve keyifli bir damak sundu.

Finn Karaköy ile tadımlarımıza ise Amadeus Sauvignon Blanc ile Enginarlı Karides ile başlayıp Quinoa Bulgur Tabbouleh ile Chateau Nuzun Rose eşleştirerek devam ettik. Güzel bir başlangıç ikilisi olduğunu düşündüğüm bu eşleşmeler katılımcılardan da onay aldı:)

Somon Gravlax ise kırmızı şarapla eşleşmesi riskli bir seçim olmasına rağmen Cabernet Sauvignon ile keyifli bir ikili oldu.

Viski – Yemek Eşleşmeleri

Festivalde ilk defa bir viski yemek eşleşmesi denedik. Yaklaşık 150 kişi bu eşleşmeyi denedi ve açıkçası çok ama çok zevkliydi. Güvendiğim üç viskiyi bu eşleşmelerde kullanmak için seçmiştim. Glenfiddich 12, Glenfiddich 15 Solera Vat ve Glenfiddich 18.

Glenfiddich 12 ile Mercimek Yatağında Pişmiş Somon eşleşmişti. 12 yıllık bu single malttan gelen armut, meşe ve narenciye aromaları oldukça yumuşak somonun yanında keyifli bir damak zevki sunuyordu.

Glenfiddich 12 Yemek Eşleşmesi

Glenfiddich 15 Solera Vat single malt viskisini ise kurutulmuş sütlü Creme Brulee ile denedik. Yüksek narenciye içerikli tatlıya eşlik eden viski bal, kuru üzüm, muskat, vanilya sahip olunca eşleşmenin doğru bir tercih olduğunu yeniden anladık.

Glenfiddich 18 için ise önce Şiraz Restaurant’ın hazırladığı French Cassoulet’yi sonra da Finn Karaköy’ün hazırladığı Çikolata Mocha Tart’ı denedik. Cassoulet’nin baharatlı yapısı ve tartın çikolatalı tatları viskiden gelen tarçın, tütün, bitter çikolata ve kuru meyve aromalarıyla taçlandı.

Günün sonunda gülen yüzleri fark etmemek zor değildi:))

Glenfiddic 15 Selfie

Food Paırıng!!

Comments

  1. Pingback: Mayıs Tadımları - Keyif Adamı

Yorum yazın